<-Atpakaļ

Šodien:

Radoši seniori

Ogres pensionāru ekskursija uz Daugavpili
(Munu jaunū dīnu zeme)

2017. gada 23. augustā agras, dzestras rīta saules apgaismoti Ogres pensionāru biedrības 40 biedru kolektīvs devās uz Latgali - otro lielāko Latvijas pilsētu Daugavpili.

Ekskursantus iepriecināja lielais „bilibuss” un Ogres pensionāru biedrības priekšsēdētāja Jāņa Staudža un pārējo valdes locekļu ekskursantu sagaidīšana un izvietošana autobusā.

Pēc nepilna trīs stundu brauciena mūs sagaidīja gids Jānis Ķivriņš. Devāmies pa skaistu aleju uz Daugavpils bijušo sanatoriju Mežciems. 1883. gadā Līksnas muižas grāfs Jāzeps Plāters-Zībergs uzbūvēja sanatoriju. Ārstēja ar ārstnieciskām dūņām no diviem Trikāta ezeriem. Pirmā pasaules karā kūrorts tika iznīcināts. 1925. gadā Poguļankas centrā atjaunota sanatorija „Poguļanka”, bet 1937. gadā pārdēvēta par „Mežciemu”. Darbojās līdz 1990. gada beigām. Tagad daļa atpūtnieku villu sagruvušas, ar aiznaglotiem logiem, dārzos nezāles. Daļa ciemata kļuvušas par privātajām mājām.

Tālāk bija paredzēta Daugavpils apskate. Dabūjām kājām sekot gida ātrajai gaitai un stāstījuma plūdumam. Tas, cik viņš daudz un sīki stāstīja par savu pilsētu, ļāva mums sajust, cik ļoti šis cilvēks mīl savu pilsētu Daugavpili.

Pēc gida stāstītā Daugavpils tirgus ir lielākais Latvijā. Tirgus veikala labirintos var apmaldīties.

Apstājāmies pie slavenā Vienības nama, kas būvēts pēc K.Ulmaņa ierosinājuma par savāktiem ziedojumiem. Atvērts 1937. gadā. Šodien Vienības nams ir Daugavpils kultūras centrs. Darbojas teātris, bibliotēka, tūrisma informācijas centrs, grāmatnīca, ASV informācijas centrs, kafejnīca, fitnesa klubs u.c.

Ogres pensionāru ekskursija uz Daugavpili

Tālāk devāmies uz Dumbrovinkas lielo skvēru, kur kādreiz strūklakai apkārt peldēja pīles ar zeltainām galvām, tagad kolosāla, vizuļojoša strūklaka pāri visam lielajām dīķim.

Ogres pensionāru ekskursija uz Daugavpili

Pakavējamies pie mūžīgās uguns piemiņas vietas un garām skaistajai Daugavpils novada domes ēkai devāmies uz Saules skolu un Universitāti. Ceļā Jānis stāstīja par kara hospitāli (tur kādreiz ārstējas mana māmiņa), vecās skolotāju institūta brūnās koka ēkas (kur kādreiz mācījos par skolotāju). Ceļā vecais kino teātris „Daugava”, bet pretī Daugavpils auto osta, jo gids jūsmoja ,ka skaistākā auto osta Latvijā. Pie ostas liels parks, sporta stadions, bērnu spēļu laukumi, ziedi gar celiņu malām.

Senais ebreju rajons iznīcināts, bet saglabājušas dažas brūnas koka mājiņas, kur kādreiz bija ebreju veikaliņi.

Pusdienojām Daugavpils Cietokšņa ēdnīcā, bet pēc tam ražīgam lietum mūs svētot notika ekskursija pa cietoksni.

Ogres pensionāru ekskursija uz Daugavpili

Cietokšņa pilsēta gandrīz pilnīgi neapdzīvota, ar aiznaglotiem logiem, sagruvušiem balkoniem, kuras garās ielas glabā daudz noslēpumu. Cietokšņa kazemāti ļoti biezām ķieģeļu un mūra sienām.

Cietoksnī atvērts ievērojams Marka Rotko mākslas centrs. Tā platība 2000 m/2. Tā ir vienīgā vieta Austrumeiropā, kur iespēja iepazīties ar Marka Rotko oriģināldarbiem, Latvijas un ārvalstu mākslinieku ekspozīcijām.

Ogres pensionāru ekskursija uz Daugavpili

Brīnišķīgs skats atveras uz Jaunbūves kvartālu, kur kalnā greznojās blakus viena otrai triju konfesiju dievnami, tā ir vienīgā vieta pasaulē. Greznā pareizticīgo svēto kņazu Borisa un Gļeba katedrāle, Romas katoļu baznīca, kura līdzīga Aglonas katedrālei un pamatīgā Luterāņu baznīca, kurā padomju laikā bija noliktava, bet blakus tai apriņķa slimnīca, kur man bērnībā operēja kakla mandeles.

Katedrālē gids Jānis izkārtoja mums ieeju. Pirkām svecītes un suvenīrus.

Visu šajā dienā redzēto un dzirdēto nav iespējams uzrakstīt, iznāktu grāmata. Tā ka man pusmūža garumā Daugavpils bija skaistākā un mīļākā pilsēta manā jaunībā, tagad man uz katra soļa pavadīja atmiņas… atmiņas.

Gribu mūsu grupas vārdā pateikt lielu paldies mūsu gidam Jānim Ķivriņam par lielo darbu mūsu grupas informēšanā par Daugavpili, auto vadītājam Valdim par brīnišķīgo vizināšanu, Ogres pensionāru biedrības priekšsēdētājam Jānim Staudžam, valdei un kasierei Annai par ekskursijas organizēšanu un visiem grupas dalībniekiem par jauki kopā pavadīto laiku.

Ekskursijas dalībniece Anna Kudeiko
2017. gada 23. augustā