<-Atpakaļ

Šodien:

Radoši seniori

Anna Kudeiko

„Artava” folkloras festivālā „Baltica 2018”

Pirms Līgo svētkiem pāri visai ziedošajai Latvijai aizskanēja starptautiskais folkloras festivāls „Baltica 2018”.

Ar Ogres novada pašvaldības atbalstu festivālā piedalījās Ogres K/C folkloras kopa „Artava„ ar māksliniecisko vadītāju Andri Kapustu un kopas vadītāju Benitu Špakovsku.

Mūsu folkloras kopa piedalījās 16. jūnijā folkloras festivāla atklāšanā Rīgā un 21. jūnijā festivāla noslēgumā Dagdā.

Festivāls „Baltica 2018” svin savu trīsdesmito dzimšanas dienu kopā ar Latvijas valsts simtgadi.

Šogad festivālā galvenais bija Jāņu tradīcijas, jo visās dziesmās skanēja Līgo un Jāņu dienas tēma.

„Artava” folkloras festivālā „Baltica 2018”

Artavas dalībnieces 16.jūnijā Andra Kapusta vadībā Rīgas kanāla malā izdziedāja savu bagātīgo Līgo dziesmu repertuāru.

Piedalījāmies plašajā festivāla gājiena uz Brīvības laukumu un festivāla lielkoncertā ar devīzi „Šurp, Jāņa bērni”.

Ļoti pārpildīta un skaista bija Rīga ar smaidošajiem Latvijas un citu valstu viesiem - koncerta dalībniekiem, kuri bija no ASV, Korejas, Ķīnas, Lielbritānijas, Grūzijas, Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas, Polijas u.c.

21. jūnijā 2018. gada saulainā dienā devāmies uz festivāla noslēguma pasākumu Dagdā. Pa ceļam iebraucam skaistajos Preiļos. Mūs sagaidīja pie pilsētas vārtiem Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas kapela ar Latvijā vienīgo dziedošo gidi Irēnu Kjarnūžu. Baznīcā sniedza skaistu koncertu, bet mēs pateicoties nodziedājām Līgo dziesmu.

„Artava” folkloras festivālā „Baltica 2018”

Vēl apmeklējām Aglonas avotiņu (Atmiņu stāsts „Aglonas svētais avotiņš” manā pirmajā grāmatā 339. lpp.). Šodien avotiņš labiekārtots. Sadzeramies garšīgo ūdeni, citi piepildīja traukus, un daži nomazgāja seju.

Dagda, skaistā Latgales pilsēta ar tajā dzīvojošiem strādīgiem, laipniem un mīļiem cilvēkiem. Apmetāmies Saulgriežu sētas parkā, kurš bija pārpildīts ar folkloras dalībniekiem. Kā pirmos sastapu Dagdas novada vadītāju Aivaru Trūli un vakara vadītāju Juri Želvi ar ļoti skaistām alus krūzēm rokās un diviem skaistiem bērniņiem.

„Artava” folkloras festivālā „Baltica 2018”

Notika Saulgriežu galda klāšana un sasveicināšanās ar Saulgriežu sētas saimnieku (priekšsēdētājs Aivars Trūlis) un sētas saimnieci (vietnieci Sandru Viškuri), vakara vadītāju Juri Želvi u.c. Katrs kolektīvs apdziedāja saimniekus, un tie cienāja ar Latgales miežu alu un Jāņu sieru. Mūsu Benita saimnieku priekšā noklāja smaržīgās kalmes. Pēc tam visi kolektīvi cienājās pie Saulgriežu klātā galda.

„Artava” folkloras festivālā „Baltica 2018”

Sastapu dzimtās Vaboles etnogrāfiskā ansambļa „Vabaļis” kolektīvu ar Vaboles pagasta priekšsēdētāju Ainu Pābērzu priekšgalā, arī Kalupes un Nīcgales pagastu folkloras kolektīvus.

„Artava” folkloras festivālā „Baltica 2018”

Gājiens notika no Saulgriežu sētas uz laukumu pie Dagdas novada kultūras nama. Pa priekšu brauca divi skaistu zirgu kariešu pajūgi, vienā no tiem man bija gods būt kopā ar Dagdas novada domes vadību un divām etnogrāfiskā ansambļa „Vabaļis” pārstāvēm.

Svinīgs izvērtās ugunskura iededzināšanas rituāls, tas bija veidots tā, ka dega visu nakti. Notika sadziedāšanās, rotaļas, tradicionālie danči, Artavas uzstāšanās ar līgo dziesmām, viesu koncerts un daudz kas cits, jo visu nav iespējams vienā rakstā atspoguļot. Diemžēl saullēktu sagaidījām nevis Dagdā pie Saullēkta vārtiem, bet iebraucot Ogrē.

„Artavas” kolektīva vārdā paldies visiem, kas mums sagādāja šos brīnišķīgos svētkus gan Rīgā, gan Dagdā. Paldies Dagdas novada vadībai par laipno uzņemšanu, cienastiem, labi un skaisti organizētiem Folkloras „Baltica 2018” noslēguma svētkiem!

Dagdā tika uzņemti astoņpadsmit Latgales novadi ar to pagastu folkloru kolektīviem, divu lielpilsētu - Daugavpils un Rēzeknes folkloras kopu kolektīvi un viesi - Lietuvas folkloras kolektīvs.

Paldies mūsu Benitai, Andrim un auto vadītājam Alnim!

Festivālā dalībniece Anna Kudeiko
2018. gada 30. jūnijā