<-Atpakaļ

Šodien:

Radoši seniori

Aina Verze
Neaizmirstamais 4. maijs


Pirms 25 gadiem maijā Jelgavas Tautas koris „Zemgale” devās nelielā koncertceļojumā pa Eiropu.

4. maija vakarā koncerts bija paraudzēts kādā no Sofijas pilsētas Kultūras namiem. Jau izbraucot no Jelgavas, mūsu domas nepārtraukti bija Latvijā, jo te virmoja lielo pārmaiņu gars. Vakarā sapulcējāmies koncertam, bet līdztekus sekojām notikumiem Latvijā. To nodrošināja līdzi paņemtie radio tranzistori.

Kultūras nama vadība, lai nodrošinātu zālē klausītājus, bija vienojusies ar pilsētā izvietoto karaspēka daļu par kareivju organizēšanu uz koncertu, jo vietējie koru koncertus apmeklējot maz.

Patiesi, kad kārtojāmies uz skatuves, plašajā zālē bija ne vairāk par 20 klausītājiem. Tad pēkšņi zāli sāka piepildīt armija. Sastingām! Taču atpakaļceļa nebija.

Diriģente jau iznāca kora priekšā, kad no aizkulisēm ar radioaparātu rokās iznāca divi mūsu dziedātāji un pateica – Latvijā ir pieņemta Neatkarības Deklarācija.

Diriģente nolaida žestā paceltās rokas, vairākiem ritēja asaras. Taču tas bija tikai mirklis. Ieņēmām elpu, saspringām un „Dievs, svētī Latviju” sāka skanēt pārliecinoši un spēcīgi.

Zālē sēdošie mūsējie piecēlās, aiz viņiem pārējie un kareivji. Visi kā viens kājās stāvot klausījās latviešu lūgsnu, Brīvās Latvijas himnu. Kad izskanēja himna, krievu valodā pateicām kāds dokuments pieņemts Latvijā un ko tas nozīmē latviešu tautai. Skanēja dimdoši aplausi, tika izteikti apsveikumi. Tad sekoja paredzētais koncerts.

Ir pagājuši 25 gadi, bet tās dienas pārdzīvojums un atmiņas ir atstājušas neizdzēšamas, neizsakāmas un neaprakstāmas jūtas, kas paliks stipras visa mūža garumā.