<-Atpakaļ

Šodien:

Aktualitātes. Arhīvs.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece:
pensionāri ir pelnījuši cienījamas vecumdienas

LPF logo

„Vispārzināms ir tas, cik sarežģīta un smaga situācija ir daudziem Latvijā dzīvojošiem pensionāriem un invalīdiem. Pensionāri ir pelnījuši cienīgas vecumdienas. Tiekoties ar Latvijas Pensionāru federācijas pārstāvjiem pārrunājām turpmāko sadarbību, lai kopīgi rastu labākos risinājumus, kā uzlabot pensionāru situāciju,” atzīst Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
19. augustā, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča tikās ar pensionāriem, kuri bija ieradušies pie Saeimas, lai paustu savu viedokli. Latvijas Pensionāru federācija (LPF) Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei iesniedza vairāk nekā 70 tūkstošus savāktos parakstus par palielinātu pensiju indeksāciju un valsts veselības apdrošināšanas sistēmas izveidi senioriem. Pēc tam notika tikšanās ar LPF pārstāvjiem, kas ilga vairāk nekā stundu.
Saeimas priekšsēdētāja sacīja, ka LPF savāktie paraksti, ierosinājumi un arī pensionāru klāt pieliktās vēstules tiks nodotas darbam trijām atbildīgajām Saeimas komisijām - Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai un Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai. „Tās ir problēmas, kuras kompleksi jārisina vairākām komisijām kopā. Tiks rīkota nopietna komisiju kopsēde, uz kuru tiks aicināta visa LPF valde, lai iesaistītos ar saviem priekšlikumiem,” uzsvēra I.Mūrniece.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča pieteicās 14.septembrī piedalīties LPF valdes sēdē, lai uzklausītu ieteikumus par risinājumiem pensiju indeksācijā. Saeimas priekšsēdētāja I.Mūrniece norādīja, ka, risinot pensiju indeksācijas jautājumus, tie ir jāskata plašāk. Būtu jāsakārto ne vien vecuma pensijas, bet visu veidu pensijas, arī tās, ko saņem invalīdi un tās, kas tiek maksātas bērniem apgādnieka zaudēšanas gadījumā.

Saeimas Preses dienesta informācija un fotogrāfijas


REPORTĀŽA NO 19. AUGUSTA PARAKSTU IESNIEGŠANAS
Pensionāriem - cienījamas vecumdienas!

Šī gada 19. augustā pulksten 11.00 pie Saeimas nama Rīgā pulcējas vairāki simti pensionāru pārstāvju no dažādiem Latvijas reģioniem ar plakātiem un karogiem.
LPF valdes rīkotajā akcijā tika savākti gandrīz 70 tūkstoši iedzīvotāju paraksti par palielinātu pensiju indeksāciju un veselības apdrošināšanu pensionāriem...
Lasīt visu A.Kudeiko rakstu - >


Te ir darbs!

Neliels uzņēmums, kas nodarbojas ar bērnu rotaļlietu ražošanu meklē palīgu.

Galvenie darba pienākumi:

- Rotaļlietas sagatavošana no izejvielām

No Jums sagaidām:

- Precizitāti un augstu atbildības sajūtu

Mēs piedāvājam:

- Elastīgu darba laiku
- Piemaksas pie pamatalgas
- Jaunu un interesantu pieredzi
- Apmācības par veicamo darbu

Vairāk informācijas par uzņēmumu varat atrast šeit: www.zalesgalva.lv vai facebook mājas lapā

Ar mums varat sazināties, rakstot uz epastu: zalesgalva@gmail.com vai zvanot: 26319708
SOCIĀLĀ DROŠĪBA UN VESELĪBAS APRŪPES KONFERENCE

Aicinām jūs piedalīties konferenču ciklā par iespējam atrast naudu sociālai drošībai un veselības aprūpei. Pirmā no tām notiks 27.februārī plkst. 12.00 P.Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā, Antonijas ielā 1. Aicinām aktīvi iesaistīties debatēs pēc galveno ziņojumu nolasīšanas.

Sīkāk par konferences tēmām skatī zemāk klikšķinot uz saitēmDarba spēka (mikro) nodokļu režīmi – kā mainīsim?


Ēnu ekonomikas apslēptā nauda


Nodokļi – instruments ceļā uz veselīgu un zaļu ekonomiku

GRĀMATU KLUBS

Labdien!

Rīkojam senioru un jauniešu grāmatu klubu. Aicinām seniorus, kuri vēlās iesaistītes grāmatu klubā, nākt 1 reizi mēnesī un kopīgo tikšanos, kuras laikā apspriedīsim kādu no izvēlētajām grāmatām.

Pirmā tikšanās ir 9. februārī plkst. 14:00 LNB Telpā -15+. Ja ir interese, lūgums pieteikties dalībai, zvanot uz 26407809 vai rakstot sjgramatuklubs@gmail.com
Vairāk infromācijas pielikumā. Priecāsimies, ja padalīsieties ar šo informāciju.

Sporta Pasakums

Dalība ir bezmaksas.

Aicinām aktīvos senioru organizāciju pārstāvjus piedalīties klātienes mācībās par valsts pārvaldē ieviestajiem e-risinājumiem un to izmantošanas iespējām dažādās dzīves situācijās!
e-paraksts
Kas ir eParaksts un kāpēc man noderīgi to izmantot?
Kas ir e-adrese, kā to aktivizēt un kāpēc izmantot?
Kādi drošības principi jāievēro digitālajā vidē?
Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem iespējams uzzināt mācībās, kas tiek organizētas kā praktiskas nodarbības klātienē, 8 akadēmisko stundu apjomā, grupās no 8 līdz 15 personām Rīgā un no 10 līdz 15 personām reģionos. Praktiskajās nodarbībās iegūsiet ne vien noderīgu informāciju par to, kādi e-risinājumi ir izstrādāti valsts pārvaldē un kādas ir digitālās saziņas iespējas ar valsti, bet arī prasmes izmantot šos e-risinājumus dažādās dzīves situācijās. Mācības ir bezmaksas un tās tiek nodrošinātas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas īstenotās programmas "Mana Latvija.lv. Dari digitāli!" ietvaros līdz 2020. gada jūnija beigām.
Pieteikšanās mācībām, sazinoties ar programmas pārstāvi Elīnu Plāni (e-pasts: elina.plane@bda.lv, mob.tel.: +371 29624944
Vairāk par programmu "Mana Latvija.lv. Dari digitāli!"" iespējams uzzināt tīmekļa vietnē mana.latvija.lv
VARAM ES
Programma saņēmusi Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr.2.2.1.1/17/I/015 "Pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības platforma" finansējumu.Talsu pensionāru biedrības atskats uz aizvadītā gada padarītajiem darbiem

Šā gada 31. janvārī Talsu tautas namā pulcējās Talsu pensionāru biedrības biedri uz ikgadējo kopsapulci. Kopsapulci skanīgi atklāja Talsu Kristīgās skolas zvanu ansamblis, pedagoga Jāņa Smilgas vadībā.

Sporta Pasakums

Mūsu sapulci pagodināja Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols, kurš atzinīgi novērtēju mūsu biedrības aktīvo darbību un novēlēja arī turpmāk darboties tik pat entuziastiski. Sapulces dalībnieki ar lielu interesi noklausījās Talsu pensionāru biedrības valdes priekšsēdētājas Ritas Tomsones gada pārskata ziņojumu.

Sporta Pasakums

Aizvadītais gads pagāja aktīvi darbojoties daudzās jomās. Tika nodibināti divi jauni klubiņi:
  • "Dziesmu prieks", kurā pulcējas seniori, lai kopā izdziedātu sev tīkamas dziesmas
  • Angļu valodas klubs, kas sastāv no divām grupām, kurā vienreiz nedēļā tiek apgūta angļu valoda
Piedaloties labdarības akcijā "Siltas kājas senioriem", mūsu klubu dalībnieces noadīja 170 zeķu pārus, kurus dāvinājām pansionāta "Lauciene" iemītniekiem.

Pateicoties klubiņa "Vācu draugi" biedru finansiālajam atbalstam, kā arī citiem ziedotājiem, varējām sarūpēt salduma paciņas, lai iepriecinātu 225 seniorus Ziemassvētku laikā.

Gada laikā biedrība aktīvi ir piedalījusies daudz dažādos sporta pasākumos, kas veltīti senioru veselības veicināšanai.

Sporta Pasakums

Mūsu 22 klubiņu biedri ir aktīvi devušies ekskursijās pa Latviju, lai pilnveidotu savas zināšanas un stiprinātu kolektīva kopābūšanu.

Š.g. jūnijā biedrības valde organizēja Antona Kivlenieka grāmatas "Mana mūža grāmata" reprezentāciju Dienas centrā, kurā piedalījās Antona Kivlenieka bijušie darba kolēģi un citi interesenti, kopā vairāk kā 40 personas.

1.oktobrī biedrības valde organizēja Senioru dienas pasākumu, ko apmeklēja 45 seniori. Pasākumā piedalījās arī Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols. Koncertu mums sniedza Vija Ivanovska un Andris Asafrejs. Maijas Laukmanes dzeju lasīja Rita Tomsone un asumiņu pasākumam pielika mūsu atraktīvā un nepārspējamā Lilita Freiberga, pēc kā sekoja kopā būšana pie kafijas un cienastiem, ko gatavojuši paši seniori. Šis pasākums senioriem ļoti patika, ka domājam atzīmēt Senioru dienu arī turpmāk.

Biedrība piedalījās arī Talsu novada kultūras un tūrisma nodaļas rīkotajā projektu konkursā un guva Talsu domes atbalstu. Projekta ietvaros 45 pensionāru biedrības biedri devās braucienā uz Valsts Nacionālo mākslas muzeju un Nacionālo bibliotēku, kā arī atceļā apskatīja Jūrmalas brīvdabas muzeju. Projektā bija iekļautas arī divas lekcijas Talsos. Par latviešu portretu glezniecību vēsturē un mūsdienās lekciju novadīja mākslas zinātnieks Eduards Dorofejevs. Otru lekciju par Lidijas Auzas nenovērtējamo mākslas ieguldījumu Talsu interjerā, lekciju vadīja mākslas zinātniece Ilze Putniņa, kura biedrībai uzdāvināja 3 mākslas grāmatas. Interesenti tās var apskatīt biedrības telpās Talsos, Lielā ielā – 27.

Mākslas Muzejs
Šogad tāpat kā iepriekšējos gados mūsu senioriem tika noorganizēta arī dzērveņu iegāde - kopā 250 kg apmērā.

Rudenī līnijdejotāju klubs "Pieskāriens" svinēja 10 gadu pastāvēšanas jubileju. Pasākuma organizēšanā aktīvu dalību ņēma arī biedrības valdes locekļi.

Iespēju robežās esam atbalstījuši arī citu klubiņu vēlmes. Sarūpēti trauki, putotājs un rīve kulinārijas klubiņiem. Vislielākais ieguvums ir dāvinājums no "Vācu draugu" kluba dalībniekiem - nedaudz lietota elektriskā plīts ar keramisko virsmu. Klubiņam "Lavanda" abonēts žurnāls par viņiem aktuālām tēmām. Klubam "Dziesmu prieks" sarūpētas 40 dziesmu grāmatiņas un iegādātas mapes jaunām dziesmām.

Ir savests kārtībā Talsu pensionāru biedrības dokumentu arhīvs.

Tā kā Talsu pensionāru biedrība ir aktīva senioru organizācija, tad par mūsu darbību ir bijuši sižeti Talsu televīzijā un arī raksti laikrakstā "Talsu vēstis". Esmu sniegusi arī rakstus Latvijas Pensionāru Federācijas avīzei "Latvijas pensionārs", kā arī devusi interviju Ievas padomu avīzei par senioru aktivitātēm Talsos. Pie mūsu senioriem šogad ir viesojusies Latvijas Pensionāru Federācijas priekšsēdētāja Aija Barča. Š.g. 10. augustā ir paredzēta Latvijas Pensionāru Federācijas valdes izbraukuma sēde Talsos, lai kopā ar Talsu novada domes vadību un Talsu pensionāru biedrības valdi pārrunātu tik aktuālās lietas senioriem.

Pagājušajā gadā esam apsveikuši 20 biedrības biedrus viņu nozīmīgajās apaļajās jubilejās, godinot ar ziediem un pašu gatavotām apsveikuma kartiņām.

Ziemassvētku pasākumā esam ar dāvaniņām pateikušies klubu vadītājiem, diabēta māsai Zaigai Grigānei un aktīvākajiem biedrības biedriem. Esam ieviesuši arī jaunu, jauku kopā pulcēšanās Ziemassvētku noskaņu pasākumu, ko esam iekļāvuši arī šī gada darba plānā.

Mums talsiniekiem ir paveicies, jo tāda sadarbība, kāda mums ir ar Talsu novada domi, ir reti kurā novadā. Mēs esam uzklausīti un iespēju robežās atbalstīti visās jomās. Domes vadība aktīvi piedalās mūsu organizētajos pasākumos.

Talsu pensionāru biedrībā uz 2020. gada 1. janvāri darbojās 199 biedri, kuri aktīvi darbojas 22 interešu klubiņos. Pagājušajā gadā no jauna biedrībā ir iestājušies 43 biedri. Diemžēl daži biedri ir aizgājuši mūžībā (tādi mums ir 5).

Ja pats esi īsts, ja pats esi labs,
Ja pelēko ikdienu pratīsi nīst,
Tad mūžīgi jauna būs dvēsele tava.
Un nieks tās grumbiņas sejā,
Par gadiem nav jāskumst,
Lai jau tie vīst kā magones vējā.

Rita Tomsone
Talsu pensionāru biedrības valdes priekšsēdētāja
Senioru ABC

Latvijas Pensionāru federācija, sadarbībā ar Labklājības ministriju, pensijas un pirmspensijas vecuma ļaudīm ir sagatavojusi un izplatījusi 30 000 eksemplārus informatīvi-izglītojošo bukletu "Senioru ABC". Tā kā, LPF vēl līdz šim turpina saņemt lūgumus no lasītājiem izsūtīt šo, saprotamā valodā sastādīto un tik ļoti pieprasīto informāciju, esam vienojušies izvietot mūsu mājas lapā materiāla elektronisko versiju.

Pensionaru ABC


Klikšķināt šeit, lai skatītu "Senioru ABC" PDF formātā

Esam vienmēr ar jums,
cieņā, LPF valde
Labdien, Jaunajā gadā!

Pastāstīšu mazliet par mūsu pensionāru dzīvi Lejasciema pagastā un tur pieejamajām iespējām. Lielākoties viss ir atkarīgs no paša cilvēka vēlmes un gribēšanas kaut ko mainīt savā ikdienas rutīnā. Ir iespējas darboties dažādos interešu pulciņos - vingrošanas, nūjošanas, teātra spēles, rokdarbu u.c. Vārdu sakot, iespējas ir, vajag tikai saņemties un kaut ko sākt darīt.

Mūsu Lejasciemā ir kultūras nams, kur notiek ļoti daudz pasākumi, atliek tikai tos apmeklēt. Problēma varbūt ir attālums un satiksme, bet visas lietas, ja ir pieprasījums un vēlēšanās, ir sakārtojamas. Gulbenes novada pašvaldība ir vienmēr palīdzējusi ar transportu, ja esam to lūguši. Esam aktīvāki paši, vairāk dodamies sabiedrībā ar labām domām un bez īgnuma. Priecājamies par dzīvi, jo tā mums ir tikai vienreiz dota.

2020 Gads

Mūsu daudzo pensionāru lielais ieguvums Lejasciemā ir ansamblis "SATEKAS". Ansamblis bez pārtraukuma darbojas jau 57 gadus. Mūsu zelta fonds ir vadītāja Vija. Pateicoties viņas pacietībai strādāt ar mums, esam ļoti daudz dziedājuši gan savā novadā, gan citur. Ir patīkami iepriecināt savus laika biedrus, radot priecīgus brīžus, klausoties dziesmās, vēl patīkamāk, ja publika zālē dzied līdz un lūdz vēl atkārtot vai turpināt. Tiklīdz skolotāja Vija iziet zāles priekšā ar akordeonu un mēs ar dziesmām valša ritmā, zālē viss viļņojas.

2020 Gads

Gulbenes novadā ir biedrība "ATSPULGS 5" ar enerģisko vadītāju Annu Vīganti. Viņai vienmēr ir dažādas idejas, ko jaunu padarīt, vai kur aizbraukt pieredzes apmaiņā - uz citiem novadiem vai arī pat ārpus Latvijas. Pateicoties viņai un LPF vad.v. Dzintras Žildes kundzei mūsu Gulbenes rokdarbniekiem divreiz gadā ir iespēja aizbraukt uz Rīgu, kur dzelzceļa stacijā tiek organizēta Ziemassvētku un Lieldienu tirdziņš ar iespēju patirgot savus darbiņus un tā piepelnīt klāt pensijai kādu naudiņu un satikt sev līdzīgus cilvēkus, tas viss dod enerģiju un motivāciju dzīvot un strādāt cik nu katrs grib atbilstoši savām interesēm.

2020 Gads

Mūsu novēlējums no Lejasciema senioru ansambļa "SATEKAS" visiem, visiem pensionāriem, priecāsimies par dzīvi un paši par sevi, jo dzīvība ir Dieva dāvana - cenšamies to ilgāk saglabāt.

Gulbenes novada "ATSPULGS 5 " Lejasciema senioru vārdā

-- Elvīra Balode
LAIMĪGU VISIEM 2020. GADU!

2020 Gads
PAZIŅOJUMS

Latvijas Pensionāru federācija kopā ar Labklājības ministriju un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru ir izveidojusi detalizētu, bagātīgi ilustrētu tipogrāfiska bukleta izdevuma skaidrojumu "Senioru ABC" par Latvijas pensiju sistēmu, valsts un pašvaldību nodrošināto palīdzību un sniegtajiem pakalpojumiem.

Bezmaksas "Senioru ABC" ir pieejams Latvijas Pensionāru federācijā. Aicinām novadu un reģionu pašvaldības, sabiedriskās organizācijas, pensionāru biedrības, topošos un esošos seniorus rakstiski pieteikties tā saņemšanai.


Pieteikšanās klātienē notiek LPF biroja telpās:
    pirmdienās, trešdienās no plkst 11.00-15.00


Mūsu kontakti: lpf1@inbox.lv, lpf3@inbox.lv
Pasta adrese: Latvijas Pensionāru federācija, Bruņinieku iela 29/31, 317. telpa, Rīga, LV-1001
PAZIŅOJUMS

LATVIJA PENSIONĀRU FEDERĀCIJAS PAZIŅOJUMS PENSIONĀRU BIEDRĪBĀM, BIBLIOTĒKĀM, REĢIONU UN PAŠVALDĪBU VADĪBAI!

Sākot ar 10. Decembri ir iespējams saņemt mūsu laikraksta "Latvijas Pensionārs" jaunāko numuru.
Aicinām pieteikt vēlamo laikraksta skaitu tā tālākai izplatīšanai.
Pēc sazināšanās ar biroju, atliktajam iepakojumam pakaļ jādodas pašiem pasūtītājiem.


Adrese Rīga, Bruņunieku iela 29/31, 3.stāvs (var braukt ar liftu)
koridorā uz galdiem pie 317. telpas atrodams katram pasūtītām atstāts laikraksta iepakojums ar pagasta/novada uzrakstu


Saziņas info: lpf3@inbox.lv 29508313
LPF birojs
Te ir darbs!

SIA EKOPROJEKTS ir dibināts 2018.gadā, bet ar iepakojuma ražošanu jau strādajam kopš 1995. gada, kad iegādājāmies Staiceles Papīra Fabriku. Lai arī rūpnīcu zaudējām, turpinam ražot iepakojumu, t.i. papīra maisus, tūtas, konvertus-tehniskos, un somas.

Oktobra mēnesī iegādājamies manuālo (ar roku darbināmu) papīra lokāmo iekārtu, kura ļoti atvieglos darbu un paaugstinās ražību. Mūsu kolēģi ir devušies peļņā uz Angliju, tāpēc meklējam darbiniekus Rīgā.

Kāpēc pensionāri?
Noformējot patentu t.i. 17.00 EUR gadā
Mēnesī var nopelnīt 250.00 EUR vai gadā t.i. 3000.00 EUR
  ---Var pelnīt arī vairāk ,bet tad jāsāk maksāt nodokļus

Darbs pamatā ir ar brūnu Kraft papīru un PVA līmi.
Mājās var ražot mazās tūtiņas un konvertus, lielie maisi (metru gari) jāloka un jālīmē uz vietas. Redze - jāredz milimetri uz metāla lineāla.
Tas ir roku darbs, ar pārvietošanās un kustību spējām.
Vecākie līmētāji mums ir bijuši 76 gadi jauni!

Varat atbraukt un apskatīties paraugus un potenciālo darba vietu.

 Laipni gaidīsim!

Mūsu adrese: Šmerļa ielā Nr. 3, Galvenais korpuss 129.telpa
  ---Šeit ir kādreizējā Kinostudija.
Kontakti: info@spf2.lv
Tel: 292 644 25
Ar cieņu--Alfreds Aizbalts
Būsim aktīvi!

Labdien,

Vēlos informēt Jūs par lielisku iespēju piedalīties Rīgas domes departamenta un SIA "OnPlate" organizētā BEZMAKSAS, veselīgu dzīvesveidu veicinošā pasākumā "Diena Labām Domām". Pasākuma ietvaros paredzēta koša programma, kas motivē iedzīvotājus dzīvot aktīvi, domāt pozitīvi un būt radošiem.

Rakstu Jums ar lūgumu nodot šo informāciju biedrības biedriem un informēt kolektīvu par nepieciešamību laicīgi pieteikties pasākumam ierobežota vietu skaita dēļ.

Aktīva un pozitīva dzīvesveida piekritējiem gados virs 55, Rīgas domes departaments sadarbībā ar SIA "OnPlate" piedāvā lielisku iespēju krāšņi pavadīt dienu veselību un labklājību veicinošā pasākumā "Diena labām domām".

Programmas ietvaros – krāšņas apsveikumu kartiņu radošās darbnīcas svētku noskaņās, sava unikālā tēju maisījuma veidošana, aktīva izkustēšanās kopā ar fizioterapeiti Zani Strodi un veselīgas uzkodas kafijas pauzē, ekstravagantās Cigun speciālistes Gundegas Ābelītes lekcija par emociju un organisma darbības saistību, kā arī izglītojoša lekcija par veselīgu dzīvesveidu enerģiskā un dzīvespriecīgā Rīgas Stradiņa universitātes profesora Anatolija Danilāna vadībā. Pasākums norisināsies 16. decembrī, Rīgā, VEF Kultūras pilī, Ropažu ielā 2, no plkst.10.45 līdz 16.00.Ieeja bezmaksas
visiem pasākuma dalībniekiem ir obligāti jāpiesakās iepriekš

sazinoties ar Alisi pa tālruņa numuru +371 26 377 122
vai rakstot e-pasta vēstuli uz alise@onplate.lv
"ĀBEĻZIEDI" SVEIC SENIORUS AR EKSKURSIJU UZ VIDZEMES JŪRMALU

Ceļot ir ļoti jauki ! Vēl jo vairāk, tādā veidā sveicot Starptautiskajā Senioru dienā,- kā to nolēma Pļaviņu novada Aiviekstes pagasta senioru biedrības "Ābeļziedi " valde.. Šoreiz maršrutā tika iekļauti gan tikai trīs apskates objekti.

Bijām vietā, kur izdoma savijas ar realitāti - Minhauzena muzejā. Salacgrīvas novada Duntes muižas muzejs ir interesants gan bērniem, gan pieaugušajiem. Barons Minhauzens bija tipisks 18 . gs. muižnieku pārstāvis,kura galvenā nodarbošanās bija karš un medības. Apskatījām ekspozīciju "Minhauzena pasaule ". Iepazinām Minhauzenu kā pāžu, armijas virsnieku, mīlošu vīru, kaislīgu mednieku, aizrautīgu stāstnieku, kurš baudīja dzīvi, spējot smieties par sevi un citiem... Šeit, Latvijā, Duntes muižā, kopā ar ar savu dzīvesbiedri Jakobīni slavenais fantāzijas meistars aizvadījis savus skaistākos dzīves gadus. Apskatījām viņas istabā īstenu 18 .gs. dāmu paradīzes stūrīti. Vīriešu uzmanību vairāk piesaistīja medību trofejas, naži, ieroči. Iepazināmies ar Latvijā plašāko vaska figūru kolekciju "Izcilas personības Latvijas vēsturē ".Varējām ar tām nofotografēties. Diemžēl, lija un izpalika muižas apkārtne - Minhauzena Meža taka, Minhauzena Alus taka, Baltijas valstīs lielākais Atrakciju kuģis...

Saulkrastu velosipēdu muzejā apskatījām tēva un dēla Jāņa un Gunta Sereginu velosipēdu kolekciju, kas ir vienīgā Latvijā un lielākā Baltijā. Kolekcijas veidošana aizsākās 1977. gadā, kad Jānis iestājās Latvijas Antīko automobiļu klubā un sāka nopietni interesēties par velosipēdu rūpniecības vēsturi, kā arī riteņbraukšanas pirmsākumiem Latvijā. Muzeja kolekcija komplektēta no tehniski interesantākajiem Latvijā atrastajiem velosipēdu attīstības vēstures paraugiem. Kolekcijas spožākais eksponāts ir tapis tālajā 1887. gadā Liepājā. Unikāls ir arī 1940. gadā vienā eksemplārā izgatavotais koka divritenis. Tas ir muzeja dārgākais eksponāts, kurš,- kā gids man pateica - "ir bezcennij". To konstruējis tā laika pazīstamākais latviešu aviokonstruktors Kārlis Irbītis. Kopumā muzejā varējām apskatīt ap 70 Latvijā izgatavotu un lietotu velosipēdu. Šeit ir arī dažādas lietas, kas saistītas ar velosipēdu lietošanu, riteņbraukšanas sportu, riteņbraukšanas biedrībām, velosipēdu ražošanu. Apskatījām arī velosipēdu firmas zīmju kolekciju. Tā ir lielākā Austrumeiropā ar vairāk nekā 1000 emblēmu no visas pasaules. Kolekcija arvien papildinās ar jauniem atradumiem,visas- labā un lieliskā stāvoklī. Dāvanas ir atvedis arī riteņbraucējs Vainšteins, BMX slavenākie vīri ...Ar patiesu baudu klausījos gidu - arī manas ,- LU Filozofijas un vēstures fakultātes vēstures nodaļas- .  2.kursa studentu, pusbrāli Ernestu , apbrīnojot par skaidro latviešu valodu ar gandrīz nemanāmo akcentiņu, taktu, pašcieņu , aizrautību muzeja darbā,starp citu-bezmaksas. Muzejam nenoliedzami , ir perspektīva. Protams, telpas ir stipri par šaurām un laiks meklēt tam risinājumu. Bija patiess prieks, tur pirmo reizi esot!

Virs ieejas Bīriņu pilī lasām tik skaistus vārdus: "Atstāju mantojumā Tēvzemes mīlestību "! Kurš gan nezina, ka šeit tapis populārais latviešu seriāls "Ugunsgrēks "! Ēka celta 1860. gadā, Bīriņu ezera krastā, klusā apvidū. Izsekojam muižas pirkšanas-pārdošanas vairākkārtējām izmaiņām. Katram laika posmam ir bijis spilgts tās saimnieks.18. gs. beigās šeit ieprecējās grāfs Mellins. Pils bija ievērojama ar savu plašo grāmatu un mākslas priekšmetu kolekciju, slavenu autoru darinātajām skulptūrām ēkas dekoratīvajā apdarē un parkā. Izstaigājām pils zāles, klausījāmies mīlas stāstus. Arī par muižkunga dēla Ērika un māsas istabeni, kuri parasti tikās pie senču stādītā Mīlestības ozola. Precēt kalpu meiteni viņam, protams, aizliedza un beigas bija traģiskas.1912. gadā meitene pakārās, bet saimniekdēls nošāvās. Spēcīgas mīlestības apliecinājums, kas saglabāts leģendās un nostāstos-kā jau pilī ! 20 .gs. te bija sanatorija, kurā ārstēja astmas un sirds slimniekus.1993. gadā pili sāka nomāt un vēlāk ieguva īpašumā Jānis Vimba, kurš pilij arī atgrieza jaunu dzīvību. Šodien pili mantojusi, par to rūpējas, apsaimnieko viņa ģimene. Uzņēmīgākie vēl iegriežas skaistajā parkā...Bet man, ikreiz esot Bīriņu vai Gārsenes pilī, jādomā -kāpēc liktenis bija tik nežēlīgs Latvijas arhitektūras pērlei, šīm abām pilīm tik ļoti līdzīgajai - Odzienas pilij? Paldies Dievam, šobrīd tā beidzot atdzimst no drupām un arvien biežāk aicina ceļotājus iegriezties.

Ābeļziedi

Brīvajā laikā, pēc lietus, izturīgākajiem vēl bija Baltā kāpa un Saulkrastu pludmale ...Kā parasti - kopīgas pusdienas sadraudzībai...Krogs un alus darītava "Indiejānis", kuru, kā stāstīja "Provincē", pēc 10 Norvēģijā pavadītajiem gadiem iegādājies mājās atgriezies latvietis...

Esam guvuši jaunus iespaidus,paplašinājuši savu redzes loku. Tieksme mācīties, kaut ko jaunu redzēt neļauj smadzenēm novecot. Arī šo ekskursiju seniori novērtē atzinīgi, pozitīvi, jo ieguvums patiešām bija vērtīgs. Izpalika šoreiz brīnišķīgas takas ar burvīgiem dabasskatiem, taču laika apstākļi šoreiz bija tādi, kādi nu bija...Varbūt būtu lietderīgi apvienot ekskursiju ar pieredzes apmaiņu un tikšanos senioru biedrībās...Varbūt, sakot paldies Pļaviņu novada domei par atbalstu, derētu lūgt to palielināt nākošā gada budžetā, jo dotās naudas jau senioriem pietiek tik uz vienu galu...

Patiesi, ceļot ir ļoti jauki ! Bet laimīgs vien tas, kam kā Sprīdītim vai kā sengrieķu Odisejam, ir vieta pasaulē, kur atgriezties mājās.


Biruta Irēna Osīte
Aijas Sergejevas foto


Labklājības ministrija:
2019. gada 1. oktobra pensiju indeksācija būs lielāka

Labklājības ministrija informē, ka 2019.gada 1.oktobrī notiks pensiju un atlīdzību indeksācijaun tiks palielinātas pensijas un atlīdzības vai to daļu apmērs, kas nepārsniedz 420 eiro.
Līdzīgi kā iepriekš, arī šogad vecuma pensiju indeksācijā tiks piemēroti dažādi indeksi, kas atkarīgi no cilvēka uzkrātā apdrošināšanas stāža. Jo lielāks apdrošināšanas stāžs, jo lielāks indekss tiks piemērots un lielāku vecuma pensijas pieaugumu cilvēks var sagaidīt.
Tā cilvēkiem, kuru apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, vecuma pensijas pārskatīšanā piemēros indeksu 1,0719; ja apdrošināšanas stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem – piemēros indeksu 1,0805; ja apdrošināšanas stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem – indekss būs 1,0891 Savukārt, ja apdrošināšanas stāžs ir 45 un vairāk gadu – piemēros indeksu 1,0977.
Piemēram, ja vecuma pensijas piešķirtais apmērs ir 350 eiro, tad senioram ar apdrošināšanas stāžu līdz 29 gadiem no š.g. oktobra pensijas apmērs būs 375,17 eiro (par 25,17 eiro lielāks), ja apdrošināšanas stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem – pensijas apmērs būs 378,18 eiro (par 28,18 eiro lielāks), ja apdrošināšanas stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem – pensijas apmērs būs 381,19 eiro (par 31,19 eiro lielāks). Savukārt, ja apdrošināšanas stāžs ir 45 gadi un vairāk, tad pensija palielināsies līdz 384,20 eiro (par 34,20 eiro lielāks)...
- > Lasīt LM informāciju tālāk


Айя Барча: «Заставим политиков отвечать!»
Intervija pārpublicēta ar laipnu МК-Латвия atļauju

МК-Латвия: Г-жа Барча, раньше вы были депутатом Сейма и рассматривали инициативы Латвийской федерации пенсионеров, как руководитель парламентской комиссии. Как вы себя чувствуете на новом месте, так сказать, по другую сторону баррикад?
Айя Барча: На посту председателя Латвийской федерации пенсионеров чувствую себя очень хорошо. Хотя должна признаться, такая масштабная, важная и интересная общественная работа у меня впервые. Она не менее ответственна, чем работа в парламентской комиссии по социальным и трудовым делам. Все-таки Федерация пенсионеров объединяет 130 организаций по всей стране. Я по образованию социальный работник, имею степень магистра, в социальной сфере работаю с 1986 года, поэтому хорошо знаю историю вопроса. В то время, когда я стала заниматься социальными вопросами, в Латвии назначали пенсии исходя из непрерывности стажа. Как сейчас помню, что для максимальной пенсии в 132 рубля советский гражданин должен был непрерывно работать 28 лет. Если такого стажа не было, то пенсия составляла 120 рублей. Сейчас подход полностью изменился. Как вы знаете, с 1 января 1996 года в Латвии ведут персональный учет взносов социального страхования, которые сделал каждый житель...
- > Lasīt interviju ar Aiju Barču


Latvijas Pensionāru federācijas darbības programma
laika periodam līdz 2023. gadam

LPF logo

Latvijas Pensionāru federācija ir izveidota, lai pārstāvētu pensionāru intereses valsts mērogā, un tās darbības galvenie pamatvirzieni ir pensionāru sociāli ekonomisko interešu un tiesību aizstāvība, sevišķi maznodrošināto pensionāru dzīves līmeņa uzlabošana, kā arī vecākās paaudzes iedzīvotāju aktivitāšu veicināšana valsts un reģionālajos līmeņos.
Laika periodam līdz 2023. gadam Latvijas Pensionāru federācijas galvenie darbības uzdevumi ir:
1. Pensionāru interešu pārstāvēšana un aizstāvēšana LR Saeimā un tās komisijās, Ministru kabinetā, LR ministrijās un to institūcijās, lai:
• veidotu ilgtspējīgu un sociāli taisnīgu pensiju sistēmu, nodrošinātu pensionāru ienākumu līmeņa paaugstināšanos atbilstoši valsts ekonomiskajai izaugsmei, kā arī nepieļautu pensionāru dzīves līmeņa pazemināšanos;
• sekmētu veselības aprūpes pakalpojumu un medikamentu iegādes pieejamību vecajiem cilvēkiem;
• risinātu jautājumus par atvieglojumu piešķiršanu pensionāriem transportam, sakariem, mājokļa uzturēšanai un nodokļiem;
2. Sadarbības līgumu slēgšana ar valsts institūcijām par sadarbību un atsevišķu funkciju izpildi sabiedrības integrācijai, informēšanai un pensionāru konsultācijām.
3. Piketu, mītiņu, demonstrāciju organizēšana pensionāru interešu aizstāvībai, kā arī piedalīšanās citu NVO organizētajos pasākumos, pārstāvot Latvijas veco cilvēku intereses.
4. Sadarbība ar dažādiem masu medijiem, paužot tajos Latvijas Pensionāru federācijas viedokli.
5. Sadarbības pilnveidošana ar Tiesībsargu, Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas darba devēju konfederāciju, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību, kā arī ar citām organizācijām un uzņēmējiem, kas iestājas par pensionāru interesēm.
6. Sadarbība ar pensionāru organizācijām citās valstīs, dalība starptautiskās senioru organizācijās.
7. Atbalsts pensionāru organizāciju aktivitātēm novados, pilsētās un reģionos.
8. Avīzes "Latvijas Pensionārs" izdošana, mājaslapas www.pensionari.lv uzturēšana.

Latvijas Pensionāru federācija aicina visus Latvijas pensionārus un to organizācijas aktīvi iesaistīties LPF Programmas izpildē.


Aija Barča intervijā Ingai Papardei (NRA):
Sāpīgi, ka pensionāriem sasolīts tas, ko nepildīs

Publicēts ar laipnu I.Papardes atļauju

Latvijas Pensionāru federāciju nu jau mēnesi vada bijusī politiķe Aija Barča. Darbību Liepājas partijā līdz ar ievēlēšanu federācijas priekšsēdētājas amatā viņa ir apturējusi. Diskutējot par priekšlikumiem pensionāru dzīves uzlabošanā, Aija Barča vēlas vairāk konstruktīvu sarunu un konkrētu priekšlikumu, ne – skaļu bļaustīšanos. Intervijā Neatkarīgajai bijusī Saeimas deputāte iezīmē savas prioritātes pensiju likuma izmaiņām.
NRA: Kā jūs nolēmāt iesaistīties Latvijas Pensionāru federācijā? Lai arī sociālajā jomā strādājāt ilgstoši un bijāt vairākos Saeimas sasaukumos Sociālo un darba lietu komisijā, tomēr darbs Pensionāru federācijā, varētu teikt, ir darbošanās «ierakumu otrā pusē»?
- > Lasīt interviju tālāk


Seniori 60+ aicināti piedalīties pētījumā

Paula Stradiņa universitātes zinātnieki veic pētījumu, kas saistīts ar antivielu (dabiskas vielas, ko izstrādā organisms cīņai ar infekciju) veidošanās izpēti pēc vakcinācijas pret ērču encefalītu. Seniori 60+ tiek aicināti piedalīties šajā pētījumā. Senioriem, kuri vēlētos piedalīties pētījumā, jāsazinās ar Daci Bantausku, kas ir pētījuma koordinatore, tālrunis: 27861983. Senioru organizācijas var sarunāt arī iespēju speciālistam atnākt uz organizācijas sapulci un sīkāk izstāstīt par pētījumu.
- > Skatīt tālāk informāciju par pētījumu (pdf)


Latvijas Pensionāru federācijas Valdes
ziņojums 11. kongresam

LPF logo

Aizvadīti četri gadi Latvijas pensionāru federācijas dzīvē. Kā veicies šajā laika periodā ar federācijas darbības programmas izpildi, kurā kā pamatuzdevums stādīts maznodrošināto pensionāru dzīves līmeņa paaugstināšana? Aizvadītajā četrgadē izdevies panākt, ka tiek pārrēķinātas pensijas, kas bija piešķirtas kopš 2010. gada, piemērojot krīzes gadu pazeminošus koeficientus. Rezultātā daudzi desmiti tūkstoši pensionāru sāka saņemt par vairākiem desmitiem eiro lielākas pensijas, neatrisināts palika jautājums par kompensāciju par aizvadītajiem gadiem kopš pensijas piešķiršanas, diemžēl Satversmes tiesas spriedums šajā jautājumā nebija pensionāriem labvēlīgs. Pastiprināta uzmanība tika pievērsta pensiju indeksēšanas pilnveidošanai, mēģinot panākt, lai sakarā ar pieaugošo dārdzību dzīves līmenis pensionāriem nepazeminās...
- > Lasīt tālāk LPF Valdes ziņojumu 11. kongresam


"ĀBEĻZIEDI" NOSLĒDZ SEZONU LATGALĒ

Ar ekskursiju uz Latgali noslēdzies aktīvās darbības laiks Pļaviņu novada Aiviekstes pagasta senioru biedrībai "Ābeļziedi". Pavasara ekskursijas laikā tās dalībnieki šoreiz devās uz seno latvju zemi - Latgali. Maršrutā bija iekļaut tikai trīs Rēzeknes novada apskates objekti...
- > Lasīt tālāk


Latgales novada 17. senioru dziesmu un deju festivāls
"Saulei pretī mūžu ejot"

2019. gada 16. jūnijā Višķu pagasta estrādē skanēja Latgales novada 17. senioru dziesmu un deju festivāls "Saulei pretī mūžu ejot". Festivālu organizēja Daugavpils novada dome, sadarbībā ar Daugavpils novada Kultūras pārvaldi, biedrību "Latgales reģionālā pensionāru apvienība" un Višķu pagasta pārvaldi. Senioru svētkos Višķos piedalījās vairāk nekā 1000 dalībnieku no amatiermāklslas kolektīviem –plaši pārstāvētie deju kolektīvi, vokālie ansambļi, kori, folkloras kopas, etnogrāfiskie ansambļi, mazākumtautību kolektīvi, kā arī citu novadu vieskolektīvi, grupas un izpildītāji...
- > Lasīt tālāk


Latvijas Pensionāru federācijas 11. kongresa
LĒMUMS
2019. gada 18. maijā

LPF logo

1. Latvijas Pensionāru federācijas Valdes darbu atskaiters periodā no 2015. gada maija līdz 2019. gada maijam vērtēt APMIERINOŠI.
2. Apstiprināt Latvijas Pensionāru federācijas darbības programmu.
3. Veikt izmaiņas Latvijas Pensionāru federācijas statūtos:
• p.4.1.6. – izslēgt vārdus "ievēl Domi";
• p.4.1.6. – ievēl LPF Valdi 19 cilvēku sastāvā, …, pēc vārda "Kurzemes" pievienot vārdu "Zemgales".
4. Par Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāju ievēlēt AIJU BARČU.
5. Par Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja vietniekiem ievēlēt DZINTRU ŽILDI un VIOLU LĀZO.
6. Par Latvijas Pensionāru federācijas Valdes locekļiem ievēlēt Āriju Šekstello, Brigitu Ripu, Ilgu Ušaku, Intu Savicku, Annu Vīganti, Imantu Priedīti, Kārli Sergejevu, Ievu Indriksoni, Antoņinu Ružāni, Helēnu Piziču, Aivaru Ošenieku, Aleksandru Poiku, Viju Brikmani, Māru Nāruku, Jāni Felsbergu un Mariju Balceri.
7. LPF Valdei apkopot priekšlikumus, ko iesnieguši kongresa delegāti, un veikt pasākumus to realizācijai.

Piešķirt Latvijas Pensionāru federācijas Goda priekšsēdētāja nosaukumu bijušajam LPF priekšsēdētājam Andrim Siliņam.

LPF 11. Kongresa delegātu izteiktie priekšlikumi LPF Valdei

1. Biruta Jemeļjanova no Jēkabpils: beidzot panākt risinājumu pensionārtu – vieninieku atbalstam (atraitņu pensijas);
2. Rita Kuļikova no Priekules: pensijas neaplikt ar nodokli;
3. Ēriks Rozencveigs no Rīgas: beidzot ieviest iztikas minimuma grozu; priekšlikums ievēlēt Reģionu pārstāvju sanāksmi, kas 2 X gadā sanāk uz sanāksmēm par pensionāriem aktuāliem jautājumiem.
4. Spodra Kalniņa no Ogres: valdībai izstrādāt pensionāra patēriņa grozu;
5. Harijs Jaunzems no Ķeguma: valdībai steidzami izveidot darba grupu, kas organizē minimālā patēriņa groza savlaicīgu izstrādi;
6. Marija Balcere no Rīgas no Zemgales priekšpilsētas: LPF apvienot visu lielāko pensionāru (senioru) pārstāvniecības organizāciju spēkus pensionāriem aktuālu jautājumu vienprātīgai risināšanai, aktivizēt LPF darbību čiņai pret valsts budžeta līdzekļu izsaimniekošanu.
7. Ernests Klarks no Ādažiem: LPF panākt, ka trūcīgie iedzīvotāji un atsevišķas sociālā grupas tiek atbrīvotas no iemaksas 0,70 eiro par katru recepti ar 100% valsts kompensāciju, kā tas noteikts šobrīd.

Priekšlikumus apkopoja LPF 11. Kongresa Redakcijas komisijas vadītājs Jānis Felsbergs


J.Felsbergs, LPF Pensiju komisijas vadītājs:
Vai pensiju indeksācija samazina ienākumu nevienlīdzību Latvijā?

Jānis Felsbergs

LPF maija izdevumā "Latvijas Pensionārs" rakstā "Pensijas nav sociālais pabalsts" ir teikts, ka pensiju indeksācija samazina ienākumu nevienlīdzību Latvijā. Vai tā ir taisnība? Tikai daļēja, jo indeksē tikai pensijas vai to daļu, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Tas nozīmē, ka lielām pensijām indeksē tikai daļu no pensijas un tas tiešām samazina pensionāru ienākumu nevienlīdzības pieaugumu. Bet kā izskatās to pensiju indeksācija, kuras ir mazākas par 50% no apdrošināšanas iemaksu algas. Vai šajā pensiju daļā indeksācija samazina ienākumu nevienlīdzību?...
- > Lasīt tālāk Jāņa Felsberga rakstu


Latvijas Pensionāru federācijas piedāvājums

Latvijas Pensionāru federācijas priekšlikums: pensiju indeksācija 2019.g. pēc Austrijas modeļa – pieskaitot visiem pensionāriem pensionāra patēriņa groza pieaugumu no inflācijas un labklājības indeksa pieaugumu no iemaksu algu pieauguma.
Ja pieņemam kā grozs gada laikā ir pieaudzis (no 1.08 2017. līdz 31.07 2018.) par 20 eiro, tad tabula izskatās šāda (1-4 ailes).
Ja visas pensijas indeksē vienādi ar vidējās pensijas (320 eiro) labklājības pieaugumu (50% no iemaksu algu attiecībās 2018.g/2017.g., kas ir 320 x 5,5% = 17,6 eiro) tad rezultāts ir skatāms ailēs 7-8.

J.Felsberga aprēķina tabula

Analogu pensiju indeksācijas koeficienta atšķirīgu piemērošanu 2018. gadā Saeima akceptēja likumā "Par valsts pensijām" pie pensiju indeksācijas ar atšķirīgiem koeficientiem par nostrādāto stāža gadu grupām. 50% stāžam līdz 29 gadiem, 60% stāžam no 30 līdz 39 gadiem un 70% stāžam no 40 līdz 45 gadiem.
Pensiju indeksācija ar 60% piemērošanu visiem pensionāriem vienādi stāža gadu grupā no 30 līdz 39 gadiem dod atšķirīgas nostrādāto gadu vērtības.
Piemērām, pielietojot indeksācijas koeficientu 1,05 visiem 30 – 39 stāža gadu grupā, tad ar stāžu 30 gadi pensija 300 pieaug par 15 eiro un par bāzes gadu 30 tā ir 15 eiro. Ja ir nostrādāti 34 gadi, tad arī pensijas kopējais pieaugums ir 15 eiro, bet katrs stāža (5 gadi) gads ir novērtēts 15/5 - 5 eiro pieaugumu. Ja nostrādāti 39 gadi, tad katrs nostrādātais gads (kopā 10) ir novērtēts ar 15/10 - 1,5 eiro pieaugumu.

Jānis Felsbergs, 03.03.2019.


Jānis Felsbergs: Par pensijām un darba stāžu

LPF Pensiju komisijas vadītājs Jānis Felsbergs: Pensionāru vidū ir izplatīts viedoklis, ka mazas pensijas saņem tikai pensionāri ar mazu darba stāžu vai tautas valodā runājot – slaisti. Pēc mana lūguma VSAA ir sagatavojusi tabulu, kas parāda pensiju un darba stāžu gadu sakarības. Tabula rāda, ka pie vidējā stāža 10 gadi un 20 gadi piešķirtās vecuma pensijas lielumi būtiski neatšķiras, bet pie lielāka stāža palielinās piemaksas lielums. Tabulā tāpat ir redzams, ka vecuma pensionāru skaits ar mazu darba stāžu ir salīdzinoši niecīgs. Viņu vidū ir sievietes, kas izaudzinājušas kuplu bērnu skaitu un kam bērnu kopšanas laiks nav ieskaitīts kā pilna darba slodze ar algas saglabāšanu un tāpēc viņas saņem šodien zemas pensijas. Tikai šobrīd K.Kariņa valdības Rīcības plānā ir paredzētas iespējas turpmāk no 2022.gada viņām kompensēt pensijas zaudējumu par šiem gadiem atkarībā no bērnu skaita.

J.Felsberga aprēķina tabula

 

Senioru Otrdienas "Laimas" šokolādes muzejā

Šokolādes muzejs

"Laimas" šokolādes muzejs ielūdz visus seniorus izbaudīt saldāko piedzīvojumu Rīgā, izmantojot 40% atlaidi - Senioru Otrdienās
(ierasto 5 eur vietā, maksājot 3 eur).
Mīļi gaidīsim seniorus sasildīties ar karstās šokolādes dzērienu, izzināt Laimas stāstu un iepazīt šokolādes vēsturi.


Izmaiņas sociālajā jomā 2019. gadā

No 2019. gada 1. janvāra:
• Tiesības uz valsts vecuma pensiju 2019. gadā būs personām, kuras sasniegušas 63 gadu un 6 mēnešu vecumu, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem. Personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem būs tiesības pensionēties priekšlaicīgi, t.i., 2 gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas. 2019. gadā pensionēties priekšlaicīgi varēs personas, kuras sasniegušas 61 gadu un 6 mēnešu vecumu. (No 2014. gada pensionēšanās vecums pakāpeniski, palielinās, t.i., ik gadu par 3 mēnešiem līdz 2025. gadā tiks sasniegts 65 gadu vecums).
• Gadījumos, kad pensijas saņēmēja nāve iestājusies pēc 2019. gada 1. janvāra:
- pensijas saņēmēja nāves gadījumā pārdzīvojušajam laulātajam, kurš ir Latvijas Republikas vecuma, invaliditātes, izdienas vai speciālās valsts pensijas saņēmējs, pamatojoties uz viņa pieprasījumu, piešķirs pabalstu 50 procentu apmērā no mirušajam laulātajam saskaņā ar šo likumu piešķirtās pensijas (ieskaitot piemaksu pie pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim). Tiesības uz pabalstu ir 12 mēnešus no pensijas saņēmēja nāves dienas, ja pieprasījums iesniegts sešu mēnešu laikā no pensijas saņēmēja nāves dienas.
- pensijas saņēmēja nāves gadījumā viņa ģimenei vai personai, kas uzņēmusies apbedīšanu, apbedīšanas pabalsta apmērā iekļaus arī piemaksu pie pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, ja šāda piemaksa bija piešķirta mirušajam pensijas saņēmējam.
• Valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu objekta maksimālais apmērs laikā no 2019. gada līdz 2021. gadam ir 62800 eiro gadā.
• Ārpusģimenes aprūpes atbalsta centri nodrošinās mācības potenciālajiem adoptētājiem, kā arī psihologa konsultācijas un atbalsta grupas adoptētājiem, aizbildņiem, viesģimenēm. Līdz šim ārpusģimenes aprūpes atbalsta centri nodrošina atbalsta grupas, psihosociālo atbalstu un citus pakalpojumus tikai audžuģimenēm un specializētājām audžuģimenēm, kā arī mācības potenciālajām audžuģimenēm un specializētajām audžuģimenēm.

No 2019. gada 1. oktobra:
• vecuma pensijām, kas aprēķinātas par 45 un vairāk gadu lielu apdrošināšanas stāžu, pensiju indeksācijā piemēros faktisko patēriņa cenu indeksu un 80 procentus (70 procentu vietā) no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem;
• piemaksas apmēru par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim (šobrīd 1.50 eiro pensijām, kas piešķirtas līdz 1996. gadam un viens eiro – pensijām, kas piešķirtas no 1997.gada), oktobrī pārskatīs, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50 procentus no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

N.B. Šīs ir izmaiņas sociālajā jomā, par kurām var informēt, kamēr vēl nav pieņemts budžets 2019. gadam.

Informāciju sagatavoja: Egils Zariņš,
Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists


Par Ēku saglabāšanas un energotaupības biroja (ESEB)
sadarbību ar Latvijas Pensionāru biedrībām

Ēku saglabāšanas un energotaupības biroja (ESEB) logo

Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs ir atsācis tikšanās kampaņu ar Latvijas Pensionāru biedrībām, lai skaidrotu par ēku visaptverošu atjaunošanu nolūkā samazināt siltumenerģijas patēriņu, uzlabojot ēku kvalitāti, noslēdzot Energoefekti-vitātes pakalpojuma līgumu (EPC).
2018.gada aprīlī projekta Accelerate SUNShINE ietvaros tika organizēts pieredzes apmaiņas brauciens Rīgā, Mastu ielā 8/1, maijā - ESEB pārstāvju tikšanās ar Jūrmalas Pensionāru biedrību un jūnijā - ar Tukuma pilsētas Pensionāru biedrību, kurās piedalījās biedrību biedri un pieaicinātie pensionāri.
Lai informācijas trūkums netraucētu iesaistīties ēku atjaunošanas projektos, ESEB aicina Latvijas Pensionāru biedrības aktīvi iesaistīties Energoefektivitātes pakalpojuma līguma apzināšanā, jo daudzdzīvokļu mājās privatizēto dzīvokļu īpašnieki vairumā ir pensionāri, kuru balsojums par pieņemtajiem lēmumiem bieži ir noteicošais.
Ar šo ESEB piedāvā organizēt kopīgu tikšanos, lai ESEB pārstāvji varētu iepazīstināt un izskaidrot Energoefektivitātes pakalpojuma līguma būtību un tā priekšrocības ēku kvalitatīvas visaptverošas atjaunošanas jomā.
Par minētās tikšanās organizēšanu, lai vienotos par Jums pieņemamu tikšanās laiku un vietu, lūgums sazināties ar ESEB īpašumu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas speciālisti Mariju Žarsku pa e-pastu marija.zarska@ekubirojs.lv.
Plašāku informāciju par EPC var iegūt www.sharex.lv


Latvijas Pensionāru federācija uzsāk sadarbību ar
SENI zīmolu

Ar lielu lepnumu paziņojam, ka Latvijas Pensionāru federācija ir uzsākusi sadarbību ar uzņēmumu SIA "TZMO Latvija", kura paspārnē ir zīmols Seni.
SIA "TZMO Latvija" ir meitas uzņēmums vienam no vadošajiem Eiropas higiēnas preču ražošanas koncerniem TZMO S.A. Polijā. Ar mūsdienīgām tehnoloģijām tiek ražoti augstākās kvalitātes produkti - higiēnas preces, ķermeņa kopšanas līdzekļi, medicīnas preces un ierīces. SIA "TZMO Latvija" pārstāv vairākus Latvijas tirgū zināmus zīmolus kā Bella, Seni, Happy, Matopat u.c.

- > Lasīt tālāk par LPF sadarbību ar SENI zīmoluJelgavas Pensionāru biedrības viedoklis
par minimālajām pensijām

Jelgavas Pensionāru biedrība logo

Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts ar likumu noteikts no 2006. gada 1. janvāra 45 lati vai 64,03 eiro. Ar MK Noteikumiem Nr.924 no 2011. gada 5. decembra ir noteikts, ka vecuma pensijas minimālais apmērs nevar būt mazāks par valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, kuram piemēroti koeficienti:
- par apdrošināšanas stāžu līdz 20 gadiem – 1,1, kas ir 64,03 x 1,1 = 70,43 eiro mēnesī,
- par apdrošināšanas stāžu no 21 līdz30 gadiem – 1,3, kas ir 83,24 eiro mēnesī,
- par apdrošināšanas stāžu no 31 līdz 40 gadiem – 1,5 , kas ir 96,05 eiro mēnesī,
- par apdrošināšanas stāžu no 41 un vairāk gadu – 1,7, kas ir 108,85 eiro mēnesī...

- > Lasīt tālāk Jelgavas Pensionāru biedrības viedokli par minimālajām pensijām


LPF Pensiju komisijas priekšsēdētāja J.Felsberga
vēstule Labklājības ministrijai par pensiju indeksāciju

Jānis Felsbergs

Lūdzu izskaidrot, kāpēc 2001. gada
20. decembrī tika veikti likuma "Par valsts pensijām " 26. panta grozījumi, nomainot vārdus "ņemot vērā apdrošināšanas iemaksu algas indeksa izmaiņas" ar tekstu "ņemot vērā apdrošināšanas iemaksu algas REĀLĀ PIEAUGUMA indeksu". Tajā pašā laikā uzkrātā pensiju kapitāla aktualizācija tiek veikta ar apdrošināšanas iemaksu algas 100% indeksu. Tādā pašā veidā tiek pārskatītas valsts augstāko ierēdņu algas, apdrošināšanas iemaksu algu indeksu pirms diviem gadiem reizinot ar likumā noteikto koeficientu...
- > Lasīt tālāk Jāņa Felsberga vēstuli LM


Veselības ministrijas sagatavotā informācija
uz senioru jautājumiem saistībā ar veselības aprūpi un kompensējamajiem medikamentiem

Veselības ministrijas logo

Seniori jautā par iespēju pacientu iemaksas par gultas dienu stacionāros atjaunot pirmskrīzes (pirms 01.03.2009. noteiktā paaugstinātā tarifa) līmenī.

Veselības ministrija: Veselības ministrija izprot Latvijas pensionāru problēmas, kuras lielā mērā ir saistītas ar nepietiekamo sociālo nodrošinājumu, un savu iespēju robežās dara visu iespējamo, lai palielinātu veselības aprūpes nozares finansējumu, kas palielinās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un samazinās rindas valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai.

Valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi iedzīvotājiem, tajā skaitā arī pensionāriem, tiek nodrošināti atbilstoši personas veselības stāvoklim (saslimšanai) nevis pēc piederības kādai personu grupai.

Kārtību, kādā Latvijas iedzīvotāji saņem valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, nosaka Ministru kabineta 2013.gada 17.decembra noteikumi Nr.1529 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība" (turpmāk – noteikumi Nr.1529). Noteikumos noteiktā kārtība ir vienādi piemērojama visiem valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņēmējiem.

- > Lasīt tālāk Veselības ministrijas sagatavoto informāciju


Apstiprinātas projekta "Vecums nav šķērslis"
mācību programmas

2017.gada 7. un 8.decembrī Viļņā notika projekta partneru - Latvijas Pensionāru federācijas, Rīgas Stradiņa universitātes, Igaunijas Pensionāru biedrību asociācijas un Lietuvas Pensionāru savienības "Bočiai" - pārstāvju tikšanās. 7. decembrī darba grupas izdiskutēja un precizēja piedāvātos programmu projektus. 8. decembrī kopīgā sanāksmē pēc darba grupu vadītāju Anitas Jākobsones (Kā izvairīties un pārvarēt vientulību), Jeļenas Koļesņikovas (Kā saglabāt psiholoģisko veselību un apgūt jaunas zināšanas un prasmes), Signes Tomsones (Kā saglabāt fizisko veselību), Dagnijas Staķes (Kā pārdzīvot adaptācijas periodu, aizejot pensijā, ieskaitot iespējas saņemt sociālo palīdzību un organizēt uzņēmējdarbību, lai papildinātu savus ienākumus) un projekta vadītāja Mārtiņa Valtera ziņojumiem vienprātīgi programmas apstiprināja. Izstrādājot mācību metodikas un mācību materiālus tās vēl tiks precizētas.
Sanāksmes dalībniekiem ļoti patika RISEBA studentes Evelīnas Gurejevas izstrādātais projekta logo. Projektam ir izveidotas savas mājas lapas www.vecumsnavskerslis.lv, www.amziusnerakliutis.lt un www.vanuseioletakistuseks.ee, kuras uztur Rīgas Stradiņa universitāte. Apstiprinātās mācību programmas būs pieejamas sadaļā "Mācību materiāli".
Pašlaik ir apkopotas ziņas par Latvijā pieejamo sociālo palīdzību un sociālajiem pakalpojumiem un ir uzsākts darbs pie datu bibliotēkas izveides, kas projekta mājas lapā ļaus noskaidrot, kāda palīdzības un pakalpojumi katrai sociālajai grupai ir pieejami konkrētajā pašvaldībā.
Mācību metodikas un materiāli tiks apstiprināti projekta partneru sanāksmē Tallinā 2018.gada jūnija beigās. Līdz tam laikam arī plānots izveidot publiski pieejamu datu bibliotēku par sociālo palīdzību un pakalpojumiem.
Kontaktinformācija:
- LPF - Andris Siliņš - lpf1@inbox.lv
- RSU – Dagnija Staķe - dagnija.stake@rsu.lv
- Projekta vadītājs – Mārtiņš Valters - martinsw@latnet.lv


Pārdomas mūsu valsts 99. gadadienas priekšvakarā

Biruta Jemeļjanova

Ir mūsu valsts 99. gadadienas priekšvakars. Svētki mums visiem, bet katram ar savām iespējām. Mums, kuri jau pārkāpuši 75 un vairāk gadu slieksni vēl atmiņa saglabājusi iespaidus par svētkiem pirmajos valsts neatkarības gados. Tos ir grūti salīdzināt. Pārāk daudz kas ir noticis, pāri gājis un piedzīvots kopā ar Māti Dzimteni. Kādi bērni mēs viņai esam bijuši, kad tā tika paverdzināta? Vai viņa nav aizmirsusi tos, kuri piekusuši šajā garajā un grūtajā ceļā?...
- > Lasīt tālāk Birutas Jemeļjanovas rakstu


Rīgas Stradiņa universitāte un Latvijas Pensionāru federācija uzsāk projektu senioru dzīves kvalitātes veicināšanai

Jānis Gardovskis un Andris Siliņš

25. oktobrī Rīgas Stradiņa universitāte parakstīja sadarbības līgumu ar Latvijas Pensionāru federāciju, kura ietvaros tiks īstenots projekts "Vecums nav šķērslis".
Tā mērķis ir sniegt zināšanas un prasmes pirmspensijas un agrīnā pensijas vecuma cilvēkiem par to, kā ievērot aktīvu dzīvesveidu šajā dzīves posmā.
Projekta "Vecums nav šķērslis" ietvaros tiks sagatavoti pasniedzēji un nodrošinātas tālākizglītības iespējas pirmspensijas un agrīnā pensijas vecuma cilvēkiem par to, kā pārdzīvot adaptācijas periodu, aizejot pensijā, kā saglabāt fizisko un psiholoģisko veselību, apgūt jaunas zināšanas un prasmes, kā izvairīties un pārvarēt vientulību. Tā īstenošanā piedalās Latvijas Pensionāru federācija, Rīgas Stradiņa universitāte, Igaunijas Pensionāru biedrību asociācija un Lietuvas Pensionāru savienība "Bočiai".
"Palielinoties dzīvildzei, jautājums par to, kā nodrošināt gados vecākiem cilvēkiem iespēju būt aktīviem arī pēc aiziešanas pensijā ir svarīgs arī Latvijas sabiedrībai. Mūžizglītība, jeb iespēja mācīties visas dzīves laikā, ir viens no instrumentiem kā to panākt. Ceru, ka šī projekta rezultātā, iesaistoties arī Rīgas Stradiņa universitātes mācībspēku un studentu iesaistei, tiks radīti risinājumi, kas uzlabos senioru dzīves kvalitāti un palīdzēs viņiem arī pensijas vecumā pilnvērtīgi darboties atbilstoši savām interesēm un spējām," teica RSU rektors prof. Jānis Gardovskis.
"Pēc aptuvenām aplēsēm, tikai katrs piektais seniors Latvijā ir aktīvs, un viens no iemesliem šādai situācijai ir nepietiekamas zināšanas par savām tiesībām un iespējām. Ar projekta "Vecums nav šķērslis" palīdzību mēs vēlamies palielināt šo īpatsvaru, iedrošinot pensijas vecuma cilvēkus arī šajā dzīves posmā nevis palikt mājās, bet iesaistīties un atrast veidus kā justies līdzvērtīgam un noderīgam sabiedrībai", pasākumā uzsvēra Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētājs Andris Siliņš.
Kā informēja projekta vadītājs Mārtiņš Valters, līdz šā gada beigām ir plānots pabeigt mācību programmu apstiprināšanu, 2018. gada notiks projekta mācību materiālu izstrāde un lektoru apmācības, savukārt 2019. gads tiks veltīts darbam ar mērķauditoriju – Latvijā, Igaunijā un Lietuvā norisināsies virkne aktivitāšu, kuru laikā seniori iegūs plaša spektra informāciju par savām iespējām, aizejot pensijā.
Projektu finansē "NordPlusAdult".


IEPAZĪSTIETIES
Senioru atlaižu karte "Silver Suitcase" (Sudraba Ceļasoma)

Senioru atlaižu karte Sudrba ceļasoma

Latvijas lauku tūrisma asociācija "Lauku ceļotājs" ir izstrādājis jaunu piedāvājumu Latvijas un ārzemju senioriem vecumā virs 55 gadiem. Piedāvājumu apzīmē simbols "Sudraba ceļasoma" jeb angļu valodā - "Silver Suitcase", pēc kura seniori varēs atrast sev draudzīgas vietas, ceļojumus ar atlaidēm un speciālus pakalpojumus tieši šai vecuma grupai, savukārt seniora karte būs tā, kas jāuzrāda, lai saņemtu atlaides vai citus īpašos piedāvājumus.
Karte galvenokārt nodrošina atlaides ārpus aktīvās tūrisma sezonas (15.06.-01.09.) un svētkiem (Jāņi, Jaunais gads u.c.), tomēr ir uzņēmēji, kas piešķirs atlaides arī sezonas laikā.
Lasīt vairāk - >


Senioriem draudzīgo tūrisma mītņu un apskates vietu piedāvājumi atrodami internetā: www.celotajs.lv/seniors


Latvijas pensionāru aktivitātes
Energoefektivitātes pakalpojuma līguma apzināšanā

Ēku saglabāšanas un energotaupības biroja (ESEB) logo

Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs (ESEB) ir uzsācis tikšanās kampaņu ar Latvijas Pensionāru biedrībām, lai skaidrotu par visaptverošu ēku atjaunošanu ar mērķi samazināt siltumenerģijas patēriņu, uzlabojot ēku kvalitāti, finansējumu, galvenokārt, gūstot no siltumenerģijas ietaupījuma ar Energoefektivitātes pakalpojuma līgumu (EPC)...
- > Lasīt tālāk Marijas Žarskas, ESEB speciālistes rakstu


Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs (ESEB)
uzsāk jaunu rubriku
"LAI DZĪVOTU KOMFORTĀ"

Ēku saglabāšanas un energotaupības biroja (ESEB) logo

Vai mūsu mājas ir drošas un kam par to jārūpējas?
Lielākā daļa no mums dzīvo daudzdzīvokļu mājās. Daudzi ir ieguldījuši līdzekļus savu dzīvokļu remontos un uzlabošanā, taču, kas notiek ar pašu ēku? Daudzdzīvokļu mājas tika būvētas kādam noteiktam laika posmam. Šobrīd daudzi Latvijas iedzīvotāji dzīvo ēkās, kuru ekspluatācijas termiņš tuvojas beigām. Ko darīt? Vai celt jaunas ēkas vai atjaunot jau uzceltās? Vai mūsu mājas ir drošas, un kam par to būtu jārūpējas? 2012. gada 4. jūlijā tika dibināts "Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs" (ESEB) - bezpeļņas organizācija – biedrība ar mērķi informēt sabiedrību, politikas veidotājus un finanšu institūcijas par dzīvojamo un publisko ēku fonda pašreizējo stāvokli un piedāvāt risinājumus, kā padarīt ēkas drošākas, siltākas, komfortablākas un pieejamākas Latvijas iedzīvotājiem...
- > Lasīt tālāk Marijas Žarskas, ESEB speciālistes rakstu


Lattelecom īpašā Senioru programma

Lattelecom kā pirmais telekomunikāciju uzņēmums Latvijā ir izstrādājis īpašu Senioru programmu, kas ietver bezmaksas apmācību iespējas un īpašu komplekta piedāvājumu tikai senioriem...

Par Lattelecom īpašo Senioru programmu
-> lasīt tālāk

Par Lattelecom īpašo Senioru komplektu
-> lasīt tālāk

Senioru rokasgrāmata -> lasīt tālāk
J.Felsbergs, LPF Pensiju komisijas vadītājs:
Vai pirmsvēlēšanu solījumi pensionāriem piepildīsies?

Jānis Felsbergs

Pēc 13. Saeimas vēlēšanu rezultātu publicēšanas pensionāriem radās cerība, ka beidzot arī pensionāriem notiks labklājības līmeņa būtisks pieaugums, ka lielais vairākums pensionāru, kuru pensijas kopā ar piemaksām ir zem nabadzības riska sliekšņa, beidzot saņems taisnīgu sava darba mūža novērtējumu. Bet jaunās valdības izveidošanas pirmie soļi parādīja, ka partijām, kas solīja mazināt pensionāru vairākuma nabadzību, nav Saeimas vairākuma atbalsta...
- > Lasīt tālāk Jāņa Felsberga rakstu


Labklājības ministra J.Reira atbildes vēstule
uz LPF priekšlikumiem pensionāru materiālā stāvokļa uzlabošanai

Jānis Reirs

Sekmējot pensiju sistēmas ilgtspēju, 2010. gada 20. decembrī tika pieņemti grozījumi likumā “Par valsts pensijām”, kas noteica, ka piemaksu piešķir līdz 2011. gada 31. decembrim. Šobrīd piemaksas apmērs par katru gadu līdz 1995. gada 31. decembrim ir 1 EUR. Atzīmējam, ka ar 2014. gada 1. janvāri piemaksas tiek finansētas no valsts pamatbudžeta līdzekļiem. Vēršam uzmanību, ja personām, kurām jau piešķirta piemaksa, to palielinātu līdz 1,5 EUR par vienu stāža gadu, tad 2017. gadā būtu papildus nepieciešami 70 līdz 80 milj. EUR. Savukārt, ja piemaksas apmēru par vienu stāža gadu palielinātu līdz 2 EUR, tad iepriekš minētā papildus nepieciešamā summa jau dubultotos...
- > Lasīt tālāk labklājības ministra J.Reira atbildi


Vislatvijas senioru sapulce
Nacionālajā sporta manēžā Rīgā
2018. gada 25. novembrī

Vislatvijas senioru sapulce

Uz Vislatvijas senioru sapulci 2018. gada 25. novembrī tika aicināti visu LR 13. Saeimā ievēlēto frakciju pārstāvji, lai sniegtu atbildes uz LPF valdes sēdē izlemtiem jautājumiem - prasībām par vecākās paaudzes dzīves līmeņa paaugstināšanu. Jautājumi Saeimā tika iesniegti iepriekš, lai senioru kopsapulcē konstruktīvi apspriestu ar frakciju pārstāvjiem, vai, veidojot Valsts budžetu, frakcijas atbalstīs senioru prasības...
- > Lasīt tālāk rakstu


UZ SENIORU SADZIEDĀŠANĀS SVĒTKIEM

18. augustā agri no rīta dodamies ceļā uz senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās svētkiem K.Ulmaņa piemiņas muzejā Dobeles novada Bērzes pagasta ‘’Pikšās’’. Organizācijas ‘’Atspulgs 5’’ vadītāja Anna Vīgante apsveic mūs visus ar priekšā stāvošiem svētkiem, novēl veiksmi. Ansambļa vadītāja Vija Nurža novēl visiem būt kā vienam, jo mēs braucēji esam no dažādiem Gulbenes novada pagastiem un pilsētas...
- > Lasīt tālāk Maigas Bergmanes rakstu


Dāvanu Latvijas valsts simtgadē
Saeimai pasniegusi Latvijas Pensionāru federācija
(22.11.2018.)

2018. gada 22. novembrī, Saeimai dāvinājumu Latvijas valsts simtgadē pasniegusi Latvijas Pensionāru federācija. Tā ir Latvijas karte, kas klāta ar adītiem cimdiņiem.

LPF pasniedz dāvanu Latvijas simtgadē

“Prieks simtgades gadā šeit redzēt mūsu ilggadējo sadarbības partneri Latvijas Pensionāru federāciju ar brīnišķīgu, pārsteidzošu dāvanu. Novērtēju, ar kādu rūpību un prasmi darināti skaistie cimdiņi un gribu teikt lielu paldies tiem, kas tos darinājuši. Jūs mūs sasildījāt, dāvājāt savu mīlestību un savu māku kopt un turpināt tautas tradīcijas. Mēs ar jums ļoti lepojamies,” svinīgajā pasākumā, uzrunājot klātesošos, sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
I.Mūrniece Latvijas Pensionāru federācijai pateicās par sadarbību ar Saeimu un atzīmēja: “Jūsu balss parlamentā vienmēr bijusi pietiekami skaļa, un vienmēr cenšamies tajā ieklausīties.”
Par Saeimai pasniegto dāvinājumu pateicās arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride: “Ja jūs nebūtu, mēs noteikti nevarētu šeit stāvēt brīvā, neatkarīgā, demokrātiskā valstī, no kuras visām malām ir nākuši šie cimdiņi. Mēs labi apzināmies, ka mums jāvelta pūles un darbs, lai uzlabotu jūsu dzīves apstākļus, veselības aprūpi. Sakām jums milzīgu paldies, kas esat, audzināt mazbērnus, un darīsim visu, kas mūsu spēkos, lai jūs atbalstītu.”

LPF pasniedz dāvanu Latvijas simtgadē

Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētājs Andris Siliņš atzīmēja, ka Latvijas pensionāri ar šo dāvinājumu vēlas pateikt paldies Saeimai par tiem pensionāriem nozīmīgajiem jautājumiem, kas jau atrisināti, kā arī atgādināt par problēmām. Viņš Saeimai novēlēja strādāt tā, lai visi Latvijas iedzīvotāji varētu teikt, ka dzīvojam labklājības valstī.
Cimdu adījumus par godu Latvijas valsts dibināšanas simtgadei darinājuši pensionāru organizāciju seniori no visas Latvijas. Vismazākais cimdu pāris noadīts Rīgā, lielākais atceļojis no Latvijas mazākās pilsētas – Durbes.

Saeimas Preses dienests


Latvijas Pensionāru federācijas Valdes
ATKLĀTĀ VĒSTULE
Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei

LPF logo

Latvijas pensionāru federācija (LPF) 2018.gada 18. augustā organizēja pirmos Latvijas senioru ansambļu sadziedāšanās svētkus “Latvijas seniori – valsts simtgadei”, kuros piedalījās 42 ansambļi no Latgales, Vidzemes, Kurzemes un Zemgales ar vairāk par 500 dalībniekiem. Svētki norisinājās K. Ulmaņa piemiņas muzejā “Pikšas” Dobeles novadā. Daudzi seniori un to organizācijas pauž neizpratni un sašutumu par to, ka valsts masu mēdiji nesniedza nekādu informāciju par vecākajai paaudzei nozīmīgo pasākumu, neraugoties uz to, ka LPF nosūtīja informāciju par šo pasākumu BNS, LETA, valsts televīzijai un radio.
Seniori uzskata, ka valsts masu mediji velta senioru dzīves atspoguļojumam nepiedodami maz uzmanības, aizmirstot, ka pensionāriem svarīgi nav tikai pensiju un pabalstu jautājumi. Seniori ņem aktīvu dalību dažādu sabiedrisko organizāciju aktivitātēs, tajā skaitā dziesmu svētku sagatavošanā, latvisko tradīciju izkopšanā, jaunatnes izglītošanā. Praktiski nekāda informācija valsts iedzīvotājiem netiek sniegta par senioru dalību starptautiskās sacensībās, kurās Latvijas pārstāvji izcīna pasaules un Eiropas čempionātu medaļas (basketbols, volejbols u.c.), senioru skatījumā nepiedodami maz ir tematisku raidījumu radio un televīzijā par vecāko paaudzi interesējošām tēmām. Par situāciju ar pensionārus interesējošu jautājumu nepietiekamu atspoguļošanu valsts masu mēdijos Latvijas pensionāru federācija pauda nostāju 2015.gadā, pieņemot attiecīgu rezolūciju.
Latvijas pensionāru federācijas Valde, ceturtās daļas valsts iedzīvotāju vārdā, lūdz turpmāk pievērst lielāku uzmanību jautājumiem, kas svarīgi pusmiljonu lielajai valsts pensionāru saimei.

Vēstules teksts pieņemts LPF Valdes sēdē 2018. gada 10. septembrī


Labklājības ministrs J.Reirs:
Šī ir iespēja palīdzēt vismazāk aizsargātajai sabiedrības daļai

No 1. jūlija tiks paaugstināts piemaksas pie pensijas apmērs par vienu darba stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1996. gada 31. decembrim. Tas skars tos seniorus, kas līdz šim datumam sasniedza vecuma pensijai nepieciešamo vecumu un viņiem tāpēc tika piešķirta vecuma vai invaliditātes pensija...
- > Lasīt tālāk LM sagatavoto informāciju


16. septembra Latvijas pensionāru kopsapulces rezultāti:
PRET NABADZĪBU SAVĀKTI 8962 PARAKSTI

16. septembra Latvijas pensionāru kopsapulce

Pensionāru organizācijās pirms 16.septembra pensionāru kopsapulces un tās laikā savākti 8962 paraksti par nabadzības samazināšanu pensionāru vidū un veselības aprūpes pieejamību.
Paraksti savākti 70 novados un pilsētās. Visvairāk parakstu savākts Krāslavas novadā un pilsētā - 1130, Priekulē - 486, Aucē - 385, Alojā - 296, Jaunpilī- 328, Rundālē - 247, Rēzeknē - 408, Ventspilī - 672, Rīgā - 1258.
Paraksti kopā ar priekšlikumiem situācijas uzlabošanai, saskaņā ar sapulces lēmumu, tiek nodoti Valsts prezidentam, priekšlikumi tiek nosūtīti LR Saeimas frakcijām un valdībai.

Latvijas pensionāru sapulces priekšlikumi Valsts prezidentam, Saeimai un valdībai:
1. Pensionāru ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamā minimuma paaugstināšana līdz minimālās algas līmenim, neatliekami pārtraukt aplikt ar nodokli pensijas, kas ir zemākas par nabadzības riska robežu.
2. Pensionāra patēriņa groza izstrādāšana un pensiju indeksācija ar patēriņa groza pieauguma indeksu.
3. Valsts atbalsta programmu izstrāde un realizācija pensionāriem, kuri ir zem nabadzības riska robežas.
4. Kompensāciju noteikšana medikamentu iegādei pirms krīzes līmenī.
5. Veselības aprūpes pakalpojumi pensionāriem bez maksas, tajā skaitā konsultācijas pie speciālistiem.
6. Nekustāmā īpašuma nodokļa atcelšana noteikta lieluma vienīgajam mājoklim.
7. Piemaksu pie pensijām par darbu līdz 1996.gadam indeksācija, lai novērstu piemaksas pirktspējas samazināšanos.
8. Piemaksu pie pensijām par darbu līdz 1996.gadam noteikt visiem pensionāriem, kas strādājuši šajā periodā.
9. Piemaksas pie pensijām neaplikt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, jo piemaksas vērtējamas kā sociālā pabalsta paveids, ko ar nodokļiem neapliek.
10. Darba stāža pensiju aprēķinam palielināšana personām, kas strādājušas smagos un kaitīgos darba apstākļos, piemērojot koeficientus atbilstoši kaitīguma līmenim.
11. Vienādu kritēriju noteikšana palīdzības saņemšanai pašvaldībās, neatkarīgi no deklarētās dzīves vietas.
12. Minimālās pensijas noteikšana iztikas minimuma līmenī pensionāriem, kas nostrādājuši 30 un vairāk gadus.

Priekšlikumi izteikti LPF organizētajā Latvijas pensionāru sapulcē Rīgā, Strēlnieku laukumā 2017. gada 16. septembrī.

Panākta vienošanās par speciālas darba grupas izveidi Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, kas kopā ar pensionāru organizāciju pārstāvjiem izvērtēs šos un citus pensionāru organizāciju priekšlikumus un sagatavos attiecīgas izmaiņas likumdošanas aktos to realizācijai.


Veco ļaužu glābšana - pašu veco ļaužu rokās

"MK-Latvija" žurnālistes Olgas Kontuss intervija ar
LPF Pensiju komisijas vadītāju Jāni Felsbergu
krievu valodā

В 2006 году необлагаемый минимум пенсии был 165 латов (то есть 235 евро). Большинство пенсионеров именно такую пенсию и получали, и их налоги не касались. За время, прошедшее с 2006 по 2016 год, инфляция составила 50%. То есть, пенсии в 235 евро в 2006 году соответствовала пенсия в 346 евро в 2016 году. Но тогда налог с нее не брали, а сейчас берут со 111 евро (с суммы выше 235 евро). Пенсионеры становятся все беднее. В 2017 году с учетом ожидаемой инфляции в 2% эта пенсия уже должна быть 253 евро. То есть, если не брать налог с этой суммы, то, по сути необлагаемый минимум останется неизменным с 2006 года. А правительство предлагает в 2018 году, как особую благодать, повысить необлагаемый минимум до 250 евро. Нас, пенсионеров, обкрадывают!
- > Lasīt visu Olgas Kontuss interviju ar LPF Pensiju komisijas priekšsēdētāju J.Felsbergu (krievu valodā)


"MK-Latvija" žurnālistes Olgas Kontuss intervija ar
LPF Pensiju komisijas vadītāju Jāni Felsbergu

"MK-Latvija" žurnāliste Olga Kontuss intervijas ievadā raksta: "Sens latviešu sakāmvārds teic: vecs cilvēks redz sliktāk, bet vairāk. Mums arī ir seniori, kuri orientējas pensiju politikā ne sliktāk par ministriem, bet dažkārt par labāk. Latvijas Pensionāru federācijas valdes loceklis Jānis Felsbergs piekrita mums pastāstīt, ko valsts ir izdarījusi un turpina darīt nepareizi..."
- > Lasīt visu Olgas Kontuss interviju ar LPF Pensiju komisijas priekšsēdētāju J.Felsbergu (krievu valodā)


Jelgavas Pensionāru biedrības vēstule
finanšu ministrei D. Reizniecei-Ozolai
Par nabadzības pieaugumu

Jelgavas pensionāru biedrības logo

Latvijas valdība ar katru gadu pazemina pensionāru ienākumus, ik gadu nepaaugstinot ar inflācijas koeficientu pensionāriem būtiskus ienākumu robežlielumus, kā to dara visas sociāli atbildīgas Eiropas Savienības valstis: pensiju neapliekamais minimums; piemaksas pie pensijām; trūcīgās personas statuss u.c.
Piemēri: 1.Pensiju neapliekamais minimums. Noteikts no 2006. gada 1. janvāra 235 eiro mēnesī. Inflācijas koeficients no 2006.01.01.līdz 2017.01.01. ir 47.6% (CSP dati). 2017. gada janvārī pensijā aizgājušam pensionāram nodokli sāk ieturēt no pensijas 235,01 eiro, kas pēc pirktspējas uz 2006. gada 1. janvāri atbilst 235 - 47.6% = 123.14 eiro...
- > Lasīt tālāk Jelgavas Pensionāru biedrības vēstuli


Intervija ar LPF priekšsēdētāju Andri Siliņu

Andris Siliņš

Protams, pensionāri cīnās par to, lai panāktu lielāku pensiju indeksāciju, bet pensijas ar visu indeksāciju nepārtraukti atpaliek no strādājošo ienākumiem. Indeksācija diemžēl nav tas mehānisms, kas ļautu noturēt pienācīgu dzīves līmeni, intervijā aģentūrai LETA pastāstīja LPF priekšsēdētājs Andris Siliņš...
- > Lasīt tālāk interviju ar LPF priekšsēdētāju Andri Siliņu


Latvijas Pensionāru federācijas pārstāvji vizītē
pie Valsts prezidenta R.Vējoņa

Latvijas Pensionāru federācijas pārstāvji vizītē pie Valsts prezidenta R.Vējoņa

2016. gada 19. oktobrī
Latvijas Pensionāru federācijas
pārstāvji tikās ar
Valsts prezidentu R.Vējoni.
LPF pārstāvēja LPF priekšsēdētājs A.Siliņš, LPF Veselības komisijas vadītāja A.Kušķe, LPF priekšsēdētāja vietnieces Dz.Žilde un S.Krecere.

- > Skatīt fotogrāfijas.
Fotogrāfiju autors Toms Kalniņš,
Valsts prezidenta kanceleja


17. septembra Latvijas pensionāru sapulces
atspoguļojums presē

Avīze "МК - Латвия" publicējusi žurnālistes Margitas Sprancmanes rakstu "Es nevaru nopirkt sev maizi!" («Я не могу купить себе хлеба!»). Rakstā apkopoti vairāki dzīves stāsti par to, kā šodien dzīvo daudzi pensionāri. Rakstā ļoti uzskatāmi parādīts, kāpēc Latvijas pensionāri pulcējās Strēlnieku laukumā un kādas ir viņu prasības.

- > Lasīt M.Sprancmanes rakstu «Я не могу купить себе хлеба!»


Izskanējusi pensionāru sapulce Strēlnieku laukumā
2016. gada 17. septembrī
VAI ESAM SADZIRDĒTI?

pensionāru sapulce Strēlnieku laukumā

17. septembra 2016. gada pelēkajā un ne visai siltajā rītā pensionāri no visiem Latvijas reģioniem pulcējās Rīgā, Strēlnieku laukumā, lai aicinātu pie varas esošos nodrošināt pensionāriem cilvēcīgus dzīves apstākļus, un lai parakstītos par prasību valdībai ieviest valsts finansētu veselības aprūpes sistēmu un pensijas bez nodokļiem...

- > Lasīt tālāk A.Kudeiko rakstu