<-Atpakaļ

Šodien:

Aktualitātes

VI. Starptautiskais folkloras festivāls „Rudenines 2016”

Folkloras festivāls „Rudenines” notika Visaginas pilsētā Lietuvā no 2016. gada 23. līdz 25. septembrim.
Vispirms dažus vārdus par pilsētu: Visagina dibināta 1975.gadā un ir visjaunākā pilsēta Lietuvā. Būvēta Ignalīnas AES darbinieku ģimeņu vajadzībām skaistā priežu mežā, Visaginas ezera krastā. AES slēgta 2009. gadā drošības apsvērumu dēļ, jo tajā bija iebūvēts vecais Černobiļas reaktors. Pašreiz pilsētā dzīvo 22 tūkstoši iedzīvotāju, vairāk kā puse krievi, tad baltkrievi, poļi ,tatāri un lietuvieši. Pilsētā ir skaistas un kapitālas mājas, kurās dzīvo lielākā daļa pensionāru.
Uz festivālu bija ielūgts Ogres Kultūras centra kolektīvs „Danču klubs”, vadītājs Ainārs Sviķis. Danču kluba kolektīvu ar dziesmām atbalstīja daļa dalībnieču no folkloras kopas „Artava”, vadītāja Benita Špakovska.

 folkloras festivāls Visaginā

Festivāls sākās 23. septembrī. Vakarā pusē sākās festivāla dalībnieku parādes gājiens no Kultūras nama pa Visaginas skaistajām ielām. Gājiena priekšgalā lēni virzījās spoža policijas mašīna. Ar valsts karogiem sekoja: Lietuvas, Latvijas, Igaunijas, Polijas, Ukrainas, Pēterburgas krievu. Baltkrievu un Kazahstanas tatāru kolektīvi un pārējie gājiena dalībnieki televīzijas un foto aparātu apgaismoti. Gājiena skanēja dziesmas arī notika dejošana, ko pamatā izpildīja mūsu Danču klubs.

 folkloras festivāls Visaginā

 folkloras festivāls Visaginā

Kultūras nama priekšā speciālā estrāde notika Festivāla atklāšana ar Visaginas mēra apsveikumu un deju koncertu, spēcīgas mūzikas un lāpu uguņu apgaismojumā. Danču klubs izpildīja vairākas dejas kluba divu vijoļu dalībnieku mūzikas pavadījumā, izpelnījās atzinību no Visaginas mēra un pārējo kolektīvu un skatītāju aplausus.
Nakšņojam Zarasai pilsētas viesu namā, greznos apartamentos pie interesantām vakariņām.
Otrā dienā atgriezāmies Visaginā un pēc brokastīm Santarves laukumā Danču klubs piedalījās kopā ar bērnu deju kolektīviem, bet pēcpusdienā te mūsējie vadīja rotaļas un rotaļdejas Aināra Sviķa, Danču kluba mūzikas un Artavas sievu dziesmu pavadījumā, iesaistot skatītājus.

folkloras festivāls Visaginā

Vakarā uz lielās estrādes skatuves notika visu festivāla dalībnieku koncerts.

folkloras festivāls Visaginā

Ukraina uzstājās ar bērnu dziesmu kolektīviem un vairākiem sievu deju kolektīviem. Vienreizējo deju koncertu sniedza Polijas kolektīvs „Perla Warmill”, bet Igaunijas divpadsmit vīru nepārspējamais ansamblis pieskandināja Visaginas nakts debesis, vad. Tuum Saare. Mūsu danču klubs izpildīja vairākas dejas pie savas mūzikas, kas izsauca skatītāju lielu atsauksmi un saņēma Visaginas pilsētas balvu. Arī Ogres Artavas sievas nodziedāja divas dziesmas. Visi dalībnieki sniedza labi sagatavotus priekšnesumus. Koncerts ilga četras stundas.

folkloras festivāls Visaginā

Pēc tam Kultūras namā no pulksten 21 līdz 24 naktī ilga kolektīvu sadancošanās, tur bija ko redzēt un dzirdēt. Mūzika, dejas un igauņu kolosālās vīru balsis ar Ukrainas sievu ugunīgo dejošanu, bet mūsu Ainārs mācīja un vadīja daudzas kopējās dejas, tā ka Visaginas kultūras nama ceturtā stāva grīdai bija ko turēt.

Protams toni pastiprināja Lietuviešu alutiņš, dažādas uzkodas un Visaginas Kultūras nama darbinieku viesmīlība. Paldies viņiem!

folkloras festivāls Visaginā

Mājās braucam pa nakts ceļiem, pateicoties mūsu vienreizējā, skaistā autobusa kvalificētajam vadītājam Alnim. Paldies visu vārdā!
Liels Paldies Ogres Kultūras centra vadībai par šo piešķirto balvu Danču klubam un sešām Artavas dalībniecēm! Paldies Danču kluba jauniešiem par sirsnīgo attieksmi pret mūsu sirmajām galviņām!
Paldies visiem, kas mums sagādāja šos neaizmirstamos mirkļus zem Lietuvas zilajām, saulainajām un zvaigžņotajām debesīm.

Annas Kudeiko teksts un fotogrāfijas