<-Atpakaļ

Šodien:

Aktualitātes

Ulda Auguļa,
ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētāja, runa
Saeimas 2019. gada 24. janvāra sēdē,
izskatot Zaļo un zemnieku savienības sagatavotos grozījumus likumā „Par valsts pensijām”

Aicinu lemt par Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas deputātu sagatavoto grozījumu likumā “Par valsts pensijām” nodošanu izskatīšanai Sociālo un darba lietu komisijā.

Mūsu priekšlikuma mērķis ir nodrošināt minimālās pensijas apmēra palielināšanu, kas būtiski uzlabotu materiālos apstākļus vairāk nekā 54 tūkstošiem senioru.

Patlaban likums un no tā izrietošās Ministru kabineta noteikumu normas nosaka, ka minimālās vecuma pensijas apmērs nevar būt mazāks par valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu. Tas ir 64.03 euro mēnesī.

Zaļo un zemnieku savienība piedāvā minimālās vecuma pensijas apmēru piesaistīt valstī noteiktajai minimālajai algai. Proti, noteikt, ka minimālā vecuma pensija nevar būt zemāka par pusi no minimālās algas. Atgādināšu, ka tā šogad ir 430 euro mēnesī. Šāda kārtība pēc Zaļo un zemnieku savienības ieskatiem nodrošinās, ka vecuma pensiju apmērs arī nākotnē augs proporcionāli valsts tautsaimniecības attīstībai.

Nevar noliegt, ka 12.Saeimas pilnvaru laikā esam nopietni strādājuši pie tā, lai uzlabotu mūsu senioru materiālo nodrošinātību – pārskatītas ekonomiskās krīzes laikā piešķirtās pensijas, palielinātas piemaksas pie pensijas, veikta pensiju indeksācija, kopš pagājušā gada pakāpeniski tiek palielināts neapliekamais minimums pensijām. Arī skaitļi liecina par pozitīvām - kopš 2016. gada vidējā vecuma pensija ir palielinājusies par 13% un pārsniedz 313 euro mēnesī.

Tai pašā laikā nevarignorēt to, ka lielai daļai senioru pensijas apmērs ir zems. Uz to norādījušas arī starptautiskās organizācijas. Gan Eiropas Komisija, gan Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija pērn nāca klajā ar vērtējumu par Latvijas pensiju sistēmu, secinot, ka nabadzības riskam pakļauto senioru īpatsvars Latvijā ir liels (vidēji 43.1%) un pieaug. Tāpēc mums jāmeklē jauni risinājumi.

Atgādinu, ka pirms 13. Saeimas vēlēšanām visas politiskās partijas solīja dažādus, arī konkrētus atbalsta pasākumus, lai uzlabotu senioru materiālo nodrošinātību. Piemēram, 200 euro minimālā pensija jau no 2019. gada. Diemžēl jāsecina, ka jaunās valdības deklarācijā, atšķirībā no priekšvēlēšanu programmām, šīs apņemšanās vairs atrodamas.

Līdz ar to aicinu kolēģus būt atbildīgiem un pildīt senioriem dotos solījumus, palielinot minimālās pensijas apmēru līdz cienīgam līmenim.

Skatīt 13. Saeimas balsošanas rezultātus par grozījumiem likumā "Par valsts pensijām"